Sigorta poliçesi yaptırma, genelde kişilerin tercihine bağlı olabilecek risklere karşı yaptırılsa da, öyle riskler vardır ki devlet bu risklere karşı sigorta yaptırılmasını kanunen zorunlu hale getirmiştir.

Taşımacılık Sektöründe Yaptırılması Zorunlu Olan Sigorta Türleri

Trafik Sigortası: Kara yolu motorlu araçlar mali sorumluluk sigortası kapsamında tüm araçlar trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Yaptırmamış veya günü geçen araçlar trafikten men edilir.

Kara Yolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası: Taşımacılık sektöründe görev yapan firmaların taşıdığı kişilerin, molalar dahil olmak üzere varacakları noktaya kadar olabilecek herhangi bir kazaya karşı güvence altına alınması için yaptırılan sigorta çeşididir.

Zorunlu Kara Yolu Yolcu Taşımacılığı Koltuk Ferdi Kaza Sigortası: Yolcu taşımacılığı yapan firmalarla ilgilidir. Ülke içinde veya ülkeler arası yolculuk yapan kişileri, araç sürücülerini ve sürücü yardımcılarını, oluşabilecek kazalara karşı güvence altına almak için yapılan mecburi sigorta çeşididir.

Yeşil Kart Sigortası: Zorunlu olan trafik sigortasının yurt dışında geçerli olan halidir. Bu sigorta ile yeşil kart sigortasına dahil olan ülkeler arasında taşımacılık yapıldığında, sınırda o ülkeye ait trafik sigortasının yapılması zorunluluğu kalkmıştır.

Deniz Yolu Yolcu Taşımacılığı Mali sorumluluk Sigortası: Denizde yolcu taşıyan firmaların , olabilecek zararlara karşı yaptırması zorunlu olduğu sigorta çeşididir.

Diğer Sektörlerde Yaptırılması Zorunlu Olan Sigorta Çeşitleri Zorunlu Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası: Özel Güvenlik işinde, oluşabilecek risklere karşı çalışanların ve şirketin güvence altına alınması için yapılan sigorta çeşididir.

Tehlikeli Maddeler ve Atıklar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası: Kanunen tanımı yapılmış olan tehlikeli maddelerin; taşınması, imal edilmesi, satılması veya imha edilmesi sırasında üçüncü kişilere karşı verilebilecek zararlara karşı, sorumluların zorunlu olarak yaptırması gereken sigorta çeşididir.

Tüpgaz Sorumluluk Sigortası: Likit petrol gazı dolduran firmalar, tüplerinin herhangi bir aşamada patlaması veya başka zararlar vermesi durumunda sorumluluk altındadır. Bu sigorta ile sorumluluklarını güvence altına almaktadırlar.

Kıyı Tesisleri Deniz Kirliliği Mali Sorumluluk Sigortası: Kıyıların kirlenmesinin çevreye ve kişilere vereceği zararlara karşı yapılan sigortadır.

Tıbbi Kötü Uygulamaya Karşı Mali Sorumluluk Sigortası: Tıp doktorlarının olabilecek tazminatlara karşı yaptırması zorunlu olan sigortadır.

Zorunlu Paket Tur Sigortası: Seyahat acentelerinin yaptırmak zorunda olduğu sigorta çeşididir.

Bir önceki yazımız olan Zorunlu Trafik Sigortası Nedir, Kapsamı Nelerdir? başlıklı makalemizde Trafik Sigortası zorunlu mu, Zorunlu Trafik Sigortası ve Zorunlu Trafik Sigortası neleri kapsar hakkında bilgiler verilmektedir.