Ev sahibi olmak herkesin ulaşmak istediği bir hayal olarak bilinir ancak TOKİ ile birlikte bu hayal olmaktan çıkarak gerçeğe dönüşmesi adına devlet desteği ile birlikte Ziraat Bankası aracılığı sayesinde verilen kredilerle destekleniyor. Ziraat Bankası üzerinden TOKİ kredisi alabilmek için aranan ilk şart T.C. vatandaşı olmak. TOKİ konutlarının yapılacağı ya da yapılmış ve bitmiş olan şehir içerisinde en az 1 sene süresi ile ikamet etmiş olmak da aranan bir diğer şart. Bu ikamet süresi şehit aileleri, gazi aileleri, vazife mamulleri için ise 3 yıldan başlıyor.

Ziraat Bankası Toki Başvuruları Nereye Yapılır?

Başvurular ülkenin devlet destekli bankası olan Ziraat Bankası aracılığı ile birlikte yapılır. Banka başvuru sürecinden konutun teslim sürecine kadar bütün işlemlerini TOKİ ile birlikte hazırladığı protokol üzerinden yürütür. Kredi için aranan şartları taşıyan kişilerin yaşadıkları şehirdeki en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek kimlik kartları ile birlikte başvuruda bulunmaları işlemlerin başlaması için yeterli olur.

Ziraat Bankası Toki Başvuruları İşleme Süresi

Birey bulunduğu şehirdeki TOKİ konutlarından bir ev almak istediği zaman bu işlemleri belirli adımlar üzerinden izlemelidir. İşlemler noter yoluyla vekalet verilmesi üzerine ya da bireysel olarak başlatılabilir. TOKİ konutları için ev almak isteyen bireyin öncelikle bulunduğu şehirdeki TOKİ yapılarına giderek almak istediği evi belirlemesi ya da konutların sitesi üzerinden tercih yapması gerekir. Ziraat Bankası’na gidecek olan bireyin bankada hesabı yok ise vadesiz hesap açılarak bu hesaba komisyon ve vergilerin tutarları, peşinat bedelinin bu hesaba yatırılması gibi işlemlerden sonra satış işlemi de gerçekleştirilir.

Ziraat Bankası Toki Başvuruları Peşinat Şartları 

TOKİ kurumu tarafından yapılan konutların %25’i kadarı koşulları taşıyan emeklilere ayrılmış, %5’i kadarı da engelli olan vatandaşlara ayrılarak satışı gerçekleştirilir. Bu satış işlemleri sırasında diğer bireylerden belirli bir oranda peşinatlarını hazır etmeleri istenir. Bu oranlar Ziraat Bankası müşteri temsilcisinden ya da en yakın şubeye gidilerek öğrenilebilir. Peşinatın hazır olması durumunda banka TOKİ kredisini müşterisine vererek konutun satış işlemini gerçekleştirir.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Başak Kart Anlaşmalı Akaryakıt İstasyonları başlıklı makalemizde başak kart akaryakıt, Başak Kart Anlaşmalı Akaryakıt İstasyonları ve ziraat bankası başak kart hakkında bilgiler verilmektedir.