Bildiğiniz üzere konut kredisi uzun zamandır yüksek seviyelerde seyrediyordu. Bu yüzden bir çok inşaat durmuş ve yarım kalmış durumda. Hatta faizlerin yüksekliğinden dolayı ev satışlarında çok ciddi anlamda azalma hatta durma noktasına gelmişti.

Ziraat Bankası Konut Faiz Oranlarını %1 in Altına İndirdi.

Bu duruma Ziraat Bankasından müdahale geldi ve konut faiz oranları %1 in altına geriledi. Ziraat Bankası, konut kredilerinde faizi yüzde 0.98’in altına indirdi. Faiz azaltımı Ziraat Bankası ile çalışan firmalardan konut alanlara uygulanacak. Konut inşaat şirketleri aylık yüzde 1.78 olan konut kredisi faizinin bir kısmını üstlenecek, böylece kredi alanların aylık maliyeti yüzde 0.98 olacak. 500 bin liraya kadar verilecek konut kredilerinin vadesi 120 aya kadar uzayabilecek. Bu çalışmayla konut stoğunun azaltılması hedefleniyor. Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Bankalar Birliği Başkanı Aydın piyasa fiyatlarının altında bir faiz olmadığını, yüzde 1.78 faiz uygulanacağını ancak bunun 0.98’ini müşteri, kalanını ise firmanın üstleneceğini söyledi.

Bir önceki yazımız olan Türkiye Finans Katılım Bankası Kredi Kartı İptali başlıklı makalemizde kart iptali, kolay kart iptali nasıl yapılır ve kredi kartı iptali hakkında bilgiler verilmektedir.