Ziraat Bankası EFT Ücreti 2018, bankalar arasında yapılan para transferleri (EFT) bankaların belirlemiş oldukları fiyatlar üzerinden ücretlendiriliyor. Bu ücretten maaş müşterileri, banka tarafından belirlenen ürünlere sahip müşteriler ya da yüksek tutarda mevduatı olan müşteriler muaf olsa da genel anlamda her banka tarafından alınmaktadır. Ziraat Bankası da EFT’nin yapılacağı kanala bağlı kalarak bu işlemleri ücretlendirmektedir. Maaş müşterileri ve emekli müşteriler yapılan kampanyalar kapsamında bu daha düşük şekilde faydalanabilmektedir.

Müşterileri şubede ya da telefon bankacılığında yoğunluk yaratmamaları adına internet bankacılığına yönlendiren Ziraat Bankası en düşük EFT ücretini de yine internet bankacılığından tahsil etmektedir. Bu yüzden müşteriler genelde internet bankacılığından EFT yapmayı tercih etmektedirler.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı EFT Ücreti

Ziraat Bankası internet bankacılığı, bankanın mobil uygulaması indirilerek ya da tarayıcıdan giriş yapılarak kullanılabilir. Tarayıcıdan girilen internet bankacılığından gerçekleştirilen bu EFT işlemlerinin ücretleri banka tarafından 3.50 TL olarak belirlenmiştir. Müşteri herhangi bir muafiyeti yok ise 3.50 TL karşılığında internet bankacılığından EFT işlemini gerçekleştirebilir. Bunun yanında mobil uygulama indirilerek yapılan EFT işlemleri 2.50 TL karşılığında gerçekleşmektedir. Saat 16:00’dan sonra mobil şubeden yapılacak EFT’ler ise 4 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Ziraat Bankası ATM’den EFT Ücreti

Her bankada olduğu gibi ziraat bankası ATM’den de EFT işlemlerinin yapılmasına olanak tanımaktadır. Ziraat Bankası ATM’lerinden yapılan EFT ücretleri 7 TL’dir. Ancak saat 16:00 dan sonra yapılacak EFT işlemleri geç EFT statüsünde olduğu ve bankaya ayrıca bir iş yükü oluşturduğu için 9 TL olmaktadır.

Ziraat Bankası Şubeden EFT Ücreti

Ziraat Bankası için EFT yapılan kanallar arasında en yüksek maliyetli işlem şubeden yapılmaktadır. Şubedeki yoğunluğu azaltmak ve insanları diğer kanallara yönlendirmek için banka şube dışında ki kanallarda daha düşük işlem maliyeti uygulamaktadır. Yine de ısrarla şubeden işlem yapmak isteyen müşteriler için 40 TL ile 500 TL arasında işlem tutarına göre masraf alınmaktadır.

Düzenli Ödeme ile EFT İşlemleri

Bazı müşteriler kira, yardım, burs gibi düzenli olarak gerçekleştirdikleri EFT’ler için bankalara talimat verirler. Bu talimat doğrultusunda banka müşterinin verdiği bilgiler doğrultusunda belirli zamanlarda belirli tutar karşı tarafın hesabına otomatik aktarır. Bu işleme düzenli ödeme talimatı denir ve ücreti normal EFT işlemine göre daha uygundur. Ziraat Bankası’nda da düzenli ödeme talimatları 3 TL olarak belirlenmiştir.

2018 Yılında Alınacak EFT Ücretleri

Ziraat Bankası 2018 yılında da 2017 yılında geçerli fiyatlar üzerinden işlem yapılması bekleniyor. Masraflar ile ilgili bir değişme olursa sayfamızdan öğrenebilirsiniz.