Türkiye’nin köklü bankalarından birisi olan ziraat bankası, birikimleri güvence altına alarak avantajlı faiz oranları ile birikimlere değer katar.

Vadeli Hesap Nedir:

Vadeli hesap bankaya yatırılan belirli bir süre yatırılan paraya faiz uygulayarak belirli bir kazanç sağlamayı sağlayan hesap işlemidir.

Ziraat Bankası Vadeli Hesap Oranları:

Altın, yabancı para, Türk lirası birikimlerinin faiz oranları yatırılan gün sayısı ve miktarına göre değişiklik gösterir. İnternet şubesi ve banka şubesi olmak kaydıyla iki şekilde hesap açılabilir. İnternet şubesinden açılan hesaplarda banka masrafı olmadığından daha yüksek faiz uygulanır. Şube üzerinden açılan hesapta bankacılık masrafları olduğundan daha düşük faizler söz konusudur.

Vadeli Türk Lirası Mevduat Hesabı Faiz Oranları Ne Kadar:

Vadeli hesap Türk lirası şeklinde 1-730 gün boyunca açılabilir. Hesabı açmak için en az limit bin Türk lirasıdır. Vadeli hesap herhangi bir neden dolayı kapatılmadığında vade bitiminden sonra kendiliğinden otomatik olarak devam eder. İnternet şubesi, mobil bankacılık, ziraat bankası şubelerinden başvuru yapılabilir. Şube üzerinden yapılan başvuruda 1-29 günde yüzde 3, 30-730 gün arası yüzde 4,5, faiz uygulanır. İnternet şubesi üzerinden açılan vadeli hesaplarda ise; 20-29 gün arası yüzde 3, 30-120 gün arası yüzde 10,75, 121-180 gün arası yüzde 10,35, 181-400 gün arası yüzde 10, 401-730 gün arası ise yüzde 8 faiz oranları uygulanır.

Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları Ne Kadar:

Biriken altınların kaybolma, çalınma, değerinin yitirilmesi gibi risklerin olmadığı altın olarak faiz getiren bir hesaptır. Altın vadeli hesap en az 10 gram altın ile açılmaktadır. Faiz tutarı üzerinden yüzde 15 stopaj kesintisi uygulanır. Tasarruf mevduatı sigortası ile güvenli şekilde atınlar korunur. Vadeli altın hesabı başvurusu ziraat internet şubesi ve ziraat bankası şubelerinden yapılır. Vadeli altın hesabında 1-91 gün arası yüzde 0,5, 91-180 gün arası yüzde 0,75, 181-400 gün arası yüzde 0,80 oranında faiz uygulanır.

Vadeli Yabancı Para Hesabı Faiz Oranları Nelerdir:

Yabancı para vadeli hesabı dolar (USD) ve avro (EUR) para birimi için 1098 gün, diğer para birimleri için 400 güne kadar hesap açılabilir. Ziraat bankası yabancı para olarak 1.000 USD/EUR/GBP/CHF/DKK/SEK/NOK ve üzeri tutarlarla açılan 30 gün ve üzeri günlerde vadeli mevduat hesaplarına faiz oranı uygulanmaktadır. Başvuru mobil bankacılık, ziraat bankası şubeleri, ziraat bankası internet şubesinden yapılır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Katılım Banka Kartı Nedir ve Hangi İşlemlerde Kullanılabilir? başlıklı makalemizde Ziraat Katılım Banka Kartı 2019, Ziraat Katılım Banka Kartı aidatı ve Ziraat Katılım Banka Kartı alma hakkında bilgiler verilmektedir.