Globalleşmiş olan dünya üzerinde gerek kişisel sebeplerden ötürü gerekse de iş ile alakalı olarak yurt dışı ülkelerine para transferi söz konusu olabiliyor. Para transferlerinin Türkiye’de yer alan bankalar tarafından ücretlendirilmesi ve bu ücretlerin fahiş fiyatlarda olması bireyleri alternatif yollar aramaya itiyor. Bu yöntemler ise genellikle ön ödemeli kart sistemleri olarak geçen ve tamamen sanal ortam üzerinden satın alınabilen kartlar oluyor.

Yurtdışına Para Transferi Yapılabilecek Alternatifler

Bankalar üzerinden yapılabilecek yurtdışı para transferlerinin yanı sıra ön ödemeli kartların resmi sitelerinden satın alınabilecek kartlar da bu transferin gerçekleşmesine yardımcı olabiliyor. Ön ödemeli kartlar bankalara oranla transfer ücretleri daha az olan ve gizlilik çerçevesi içerisinde transferin gerçekleşmesini sağlıyor. Yurtdışına gönderim yaparken kullanılabilecek ön ödemeli kartlar içerisinde; Western Union, Transfer Wise, Moneygram, Web Money, Paypal, Bitcoin ve UPT yöntemleri yer alıyor.

Yurtdışına Para Transferinin Ücretleri

Yurtiçine oranla yurtdışına gerçekleşecek olan para transferi daha yüksek fiyatlar üzerinden ücretlendiriliyor. Bunun nedeni ise iki farklı ülkenin para giriş çıkışlarını ülke çapında takip etmesinden kaynaklanıyor. Bankalar üzerinden yapılacak olan para transferinin ücretleri her kurum için birbirinden farklılık göstermekle birlikte ön ödemeli kartların kullanımında bireylerden her hangi bir transfer ücreti alınmıyor. Bu durumun nedeni de sanal bir sistem üzerinden gerçekleşmesinden doğan ve para transferinin her hangi bir somut kartla yapılmamasından kaynaklanıyor.

Yurtdışı Para Transferinin Gönderim Süreleri

Yurtdışına gönderilecek olan para bankalar üzerinden işlem yapıldığında yaklaşık 4-5 günlük bir süre içerisinde gerçekleşiyor. Gönderim süresinin paranın gönderildiği ülkenin yasaları, aracı olan kurum ile ilişkileri gibi pek çok farklı etmene bağlı olması sürenin daha fazla uzamasına da neden olabiliyor. Bunun yanı sıra ön ödemeli kartlar ile yapılacak olan gönderimlerde ise en fazla 5 dakikalık bir süre içerisinde gönderim yapılacak olan kişinin hesabına para transferi gerçekleşiyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tercih edilecek olan ön ödemeli kart sisteminin para gönderimi yapılacak olan kişinin de hesabının olması. Farklı sistemlerden yapılan gönderimler hata vererek paranın transferi gerçekleşmiyor.

Bir önceki yazımız olan Yatırım Fonu Nedir? Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde Yatırım Fonu ve Yatırım Fonu nasıl açılır hakkında bilgiler verilmektedir.