Yatırım fonlarının temelinde bir yatırımcının birikmiş olan sermayesinden dilediği kadarını ya da tamamını sermaye piyasası araçlarında değerlendirilmesi üzerine profesyonel ellere bırakarak yatırım yapması yatar. Yatırım fonları bu tarz yatırımcılardan alınan sermayelerin bono, tahvil ve hisse senedi alınması ile değerlendirilen bir yatırım aracıdır.

Yatırım Fonları Üzerinden Yatırım Yapma İşlemi

Yatırım fonları aracılığı ile yatırımını yapan olan bir kişi;

– Yabancı kamu ya da özel olan borçlanma senetlerine

– Yabancı ülkelerde yer alan şirketlerin hisse senetlerine

– Sermaye Piyasası Kurumu tarafından uygun görülen yatırım yöntemlerine

– Türkiye üzerinde kurulmuş olan şirketlerin hisse senetlerine

– Altın ve kıymetli madenlere

– Türk kamu ya da özel olan borçlanma senetlerine yatırım yapabilme imkanına sahiptir.

Yatırım Fonu Belgesi

Yatırım fonlarından bir araç kullanılarak yapılacak olan sermaye girişimi sonunda yatırımcının fon katılım belgesini alması bu portföye ortaklık gerçekleştirdiği anlamına da geldiği için kesinlikle alınması gerekir. Bu belgeler şirketlerin ortaklarına verdiği hisse senetleri ile aynı işlemleri görür. Yatırımcılar şirket hisseleri alarak o şirket üzerinde hak sahibi oluyor ise fon katılım belgesini alan bir birey de bu portföye ortaklık oluşturarak hak sahibi konumuna gelir. Ancak bu belgeyi alan kişilerin fon yönetiminde her hangi bir söz hakkı bulunmaz. Bu söz hakkı Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından gerçekleştirilen kararlarla birlikte alınır.

Yatırım Fonu Kurucuları Kimlerdir

Birey adına yatırım yapılan tahvil, bono ve hisse senedi gibi yatırım araçlarının fon kurucuları bulunur. Bu kurucular aracılığı ile yatırımcı dilediği zaman fon yatırımını bozdurabilir. Fon kurucuları olabilecek nitelikte olan kurumlar ise Sermaye Piyasası Kurulu tarafınca belirtilmiş olan bankalar, sigorta şirketleri, aracı olan kurumlar ve kanunen her hangi bir engeli bulunmayan emekli sandıkları olarak sıralanabilir. Bu fon kurucularının belirli sorumlulukları bulunur. Bu sorumluluklar içerisinde fonun riskinin dağıtılması, fonun yatırım yapılacak araçlarının saklanması ve fon katılım belgesini almış olan yatırımcıların haklarının korunması yer alır. Bu sorumluluklar dahilinde yapılan işlemler yatırım fonunun temelini esas alır.

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizde araba kredisi hesaplama, araç kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.