Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının özel durumlarına göre sosyal yardım yapmaktadır. Engelli maaşı, bakım aylığı, ölüm maaşı ve yaşlılık maaşı bu sosyal yardımlar arasındadır. Yaşlılık maaşı 65 yaş ve üzerindeki kişilere ödenen aylık ile ilgilidir. Uygulanan sosyal yardımların en eskisi olan yaşlılık maaşı belli bir maddi geliri olmayan yaşlıları yoksulluğa düşmekten korumak amacı ile verilmektedir. Yaşlılık maaşının en temel sebepleri, yaşlıların yoksulluğa düşmesini engellemek, temek ihtiyaç ve isteklerini kimseye muhtaç olmadan karşılayabilmelerini sağlamaktır. Tabi 65 yaş ve üzeri olan her vatandaş yaşlılık maaşı almayı hak etmemektedir.  Maaş bazı şartlara bağlı olarak verilmektedir.  Kanunlarda yapılan düzenlemeler ile artık yaşlılık maaşı almak kolaylaştı. Eskiden ailesi ile birlikte değerlendirilirken yeni düzenleme ile artık aday olan yaşlılar çocukları ile birlikte değil sadece kendi ve eşi üzerinden değerlendirilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Şartları Nelerdir?

Devletin yaşlılık maaşı sosyal yardımından istifade etmek isteyen vatandaşlarda bazı şartlar aranmaktadır. Yaşlılık maaşı için aranan birtakım şartlar bulunmaktadır. Buna göre aranan temel şartlar;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 65 yaş ve üzerinde olmak
  • Muhtaçlık sınırında olmak

Daha önceki hesaplamalarda 65 yaş üzerindeki adayların muhtaçlık sınırı yaşlının birlikte yaşadığı hane içindeki kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması koşulu aranmaktaydı. Kızı veya oğlu ile yaşayan kişinin hesabı yapılırken haneye giren toplam gelir hanedeki kişi başına bölünerek yapılırdı. Hanedeki birinin işe girmesiyle yükselen gelir yaşlılık maaşının kesilmesine neden olurdu. Fakat yeni hesaplama yaşlı ve eşi üzerinden yapıldığından kesilme ihtimali ortadan kaldırılmış oldu.

Yaşlılık Maaşı ile İlgili Yeni Gelişmeler

Yaşlılık maaşı almak isteyen 65 yaş üstü kişiler Muhtaçlık Belgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmalıdır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra olumlu sonuç alanlar yaşlılık maaşını alabilirler. Sorgulamayı Vakıfla Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden yapılabilir. Yaşlılık maaşı ile ilgili yapılan düzenlemeye göre;

  • Yüzde 70 engeli bulunan yaşlılar ayrı tutuldu. Hem 65 yaş üzeri hem de yüzde 70 engeli bulunan yaşlıların muhtaçlık hesaplaması, yaşadığı hane içindeki kişi başına düşen gelire göre yapılacak. 
  • Yaşlılık maaşını 10 ay üst üste almayanın aylığı kesilecek.
  • Kişi başı gelir hesaplaması yapılırken farklı yerlerden gelen maddiyat, faizli banka hesaplarının yanı sıra faizsiz finans kurumlarındaki mevduat hesaplarına da bakılacak.

Bir önceki yazımız olan Tarım Sigortasından Nasıl Emekli Olunur? Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde TARIM SİGORTASI, tarım sigortası nedir ve tarım sigortasından emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.