Son dönemlerde bankacılık sektörel olarak büyüyerek önemli ölçüde kurumsallaşarak, daha etkili ve yetkin hizmet sunmaya başlamıştır. İnsanların büyük çoğunluğu günümüzde banka kontrolünde harcama ve tasarruflarını kontrol etmekte ve gerekeli tüm işlemler banka üzerinde gerçekleşmeye başlamıştır. Bu denli hayatımıza etkisi olan ve hemen her birimizin kullanmakta olduğu bankalarda istenmeyen bir takım hadiseler ile de karşılaşmak mümkün olmaktadır. Bu nedenle hemen herkesin gerekli dikkat ve özeni gösterme yükümlülüğü bulunmaktadır. Bankacılık işlemleri esnasında istenmeyen durumlara en bariz örneği ise yanlış hesaba para gönderdim nasıl iptal ederim? Sorunudur. Bu duruma düşmemek için kişilerin dikkatli olması yanında belli başlı bankacılık işlemleri hakkında da bilgi sahibi olmasında fayda bulunmaktadır.

Yanlış Hesaba Para Gönderilmesi

Bankacılık işlemleri konusunda kişiler tarafından yaygın biçimde kullanılan iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki havela yöntemidir. Havale yöntemi ile paranın bir banka içinde şube veya hesaplar arasında transferi şeklinde olmaktadır. Yani banka değişmezken, hesap numarası üzerinde değişim söz konusu olmaktadır. Havale yöntemi esnasında banka tarafından hesap numarası ile banka şube kodu sorulur. Hesap numarası beş haneli olmakta iken şube kodu da değişim göstermekle birlikte yine sade ve anlaşılır olmaktadır. Ardından devam edildiğinde kişi ad ve soyadının baş kısımları da görüneceğinden yanlış yapma ihtimali düşüktür. Eft ise bankalar arasında meydana gelen para transferidir. Burada ise iban numarası kişi ad ve soyadı ve banka şube ve ismi gibi daha net bilgiler verileceğinden yanlışlık yapmak zor ama aynı zamanda yanılma payı da bulunabilir. Nitekim iban numarası hane sayısı itibariyle çok geniştir. Yine de yanlış hesaba para gönderdim nasıl iptal ederim diyorsanız cevabı verilecektir.

Yanlış Hesaba Para Gönderdim Nasıl İptal Ederim?

Havale veya EFT işleminde bir hata olduğunu düşünüyorsanız derhal banka müşteri hizmetlerini aramalısınız. Para transferi henüz genel müdürlük onayından geçmemiş ise işlem direkt olarak iptal edilir. Ancak para transferi gerçekleşmiş ise paranın gönderilmiş olduğu banka müşteri hizmetleri aracılığıyla gönderilen paraya bloke koydurulur. Ardından bankaya gönderilen dilekçe ile hesap numarası, şube adları ve işlem içeriği gibi bilgiler ile işlemin yanlışlıkla yapıldığı belirtilerek paranın hesabınıza ödenmesi beklenir. Yanlış hesaba para gönderdim nasıl iptal ederim? Sorusunun yanıtı verilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz Eft ve Havale Yapabileceğiniz Bankalar veya Uygulamalar başlıklı makalemizde bedava havale yapma, ücretsiz eft nasıl yapılır ve ücretsiz eft yapılabilen bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.