Gün içinde nerdeyse binlerce insan bankalar aracılığı ile online sistem üzerinden para transferi işlemi yapıyor. Yurt içi para gönderim işlemi çok kısa süre içinde gerçekleşirken yabancı ülkeden Türkiye’ye para gönderme işlemi farklı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu işlem için bireylerin tercih edebilecekleri iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi daha yavaş fakat daha ucuz bir yöntem olan swift yöntemi diğeri ise biraz daha maliyetli ancak daha hızlı gerçekleşen, western union yöntemidir. İki yönteminde oldukça güvenli olduğu belirtilebilir.

Swift Yöntemi ile Para Gönderme İşlemi

Bu yöntem ile izlenen yolda yurt dışından para gönderecek kişi parayı göndereceği herhangi bir bankaya giderek swift yapmak istendiği belirtildiğinde görevli paranın gönderileceği kişinin bilgilerini, paranın gönderileceği hesabın Iban numarası ve gönderilen banka şubesinin swift kodunu ister. Bu bilgilerin görevliye aktarılması ve yapılan işlemler neticesinde para gönderme işlemi tamamlanmış olur.

Swift Yöntemi ile Para Gönderme Süresi ve Ücretleri

Uluslararası para gönderme yöntemleri arasında en ucuz yöntem olan swift yöntemi komisyon ücretleri her bankada farklı olup yıldan yıla değişiklik gösterdiği için bankaların internet sayfalarından güncel banka komisyon bilgileri takip edilebilir. Hesaba para geçme süresi gönderilen banka ve ülkeye bağlı olmakla beraber normal şartlarda 4-5 gün gibi bir süre içinde yabancı ülkeden Türkiye’ye para gönderme işlemi tamamlanmış ve hesaba geçmiş oluyor.

Western Union Sistemi İle Para Gönderme

Eğer paraya acil ihtiyacınız varsa ve yurt dışından bir yakınınızdan hesabınıza para aktarılacak ise bunun en hızlı çözümü western union sistemidir. Bu işlem biraz maliyet olarak yüksek olsa da beklediğiniz paranın hesabınıza anında aktarılması için en uygun yöntem olacağını belirtmek gerekir. Western Union sistemi ile 4.000 dolar veya 3.325 euro tutarına kadar gönderim sağlanırken komisyon ücreti olarak 15 euro veya dolar, 163 dolar, 132 euro arasında bir bedel yansıtılır.

Yurt Dışından Gelen Para Hesaba Geçmezse Ne yapılabilir?

Yabancı ülkeden Türkiye’ye para gönderme işlemi ortalama 4 iş günü içinde gerçekleşir. Eğer bu zaman içinde para hala hesaba ulaşmadıysa bankadan sorgulama yapılabilir. Bankalar bazen yurt dışından gelen ödemeleri, özelliklede rakam standartların üstünde ise yada ilk işlem ise parayı havuzda bekletebiliyor. Ancak bankadan sorgulama yapıldığında işlemler tamamlanıp hemen hesabınıza nakit girişi yapılır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartından Nasıl Para Çekilir? başlıklı makalemizde Nakit Avans, Nakit Avans faiz oranları 2018 ve Nakit Avans kaç aya bölünüyor hakkında bilgiler verilmektedir.