Varlık şirketleri tanımını tam bilemediğimiz ve daha yenilerde duymaya başladığımız bir kavramdır. Yazılı ve görsel basında son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bu ifadenin ne anlama geldiğini bilmek fayda sağlayacaktır. Ülkemizde yeni olduğundan ve daha pek fazla tanınmadığından dolayı varlık şirketleri hakkında bilgi için öncelikle nedir ve ne iş yapar olduklarını anlatalım. Varlık Yönetim şirketleri, kişilerin ödeyemediği kredilerini, tahsili geçmiş alacakları banka gibi finansal kurumlardan satınalır ve kişinin ödeyebileceği daha esnek ödeme planları ile yapılandırır. Ödeme planlarını kişiye uygun olarak yapmaktadır. Yaptığı işlemlerle varlıkşirketleri kişileri hem borçlarından hem de hukuki yükümlülüklerden kurtarmışolur.  Bankacılık Denetleme ve DüzenlemeKurulu tarafından denetlenen şirket ülkemizde 2002 yılından bu yana faaliyet göstermektedir.

Banka Borçları ve Varlık Şirketi

Bankaya borcu olan kişilerin borçları alacağı devredecek olan kurum ile varlık yönetim şirketi arasında imzalanan Temlik Sözleşmesi yani Alacak Devir işlemleri ile devredilmektedir. Borcu devredilen kişiye bu konu ile ilgili bilgi verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Varlık şirketleri hakkında bilgi edinildiğinde tahsilat sürecinde yapılan bilgilendirme kişiyi şaşırtmayacaktır. Bankalardan veya diğer finans kurumlarından hizmet alırken bir sözleşme imzalamaktayız. İmzaladığımız bu sözleşmenin maddeleri arasında alınan borcun ödenmemesi durumunda borcun üçüncü şirketlere devredileceğine dair madde bulunmaktadır. Bundan dolayı borcun devredileceğine dair kişiye bilgi verme zorunluluğu yoktur. Bankanın borcu devretmesi üzerine artık borç bankaya değil şirkete aittir. Bankaya borcu olanın borcunu şirkete devretmesi için talepte bulunması söz konusu değildir. Çünkü bankalar bu devirleri belli aralıklarla ihale usulü yapmaktadır. 

Varlık Yönetim Şirketleri Nasıl Çalışmaktadır?

Bankalar müşterilerinden 2 veya 3 yıl süreyle takip ettikleri halde tahsil edemedikleri borçları varlık şirketlerine ihale ile devrederler. Tahsil edemediği borçlar belli bir süre sonra banka için yüksek maliyete ve hukuki sürecinden dolayı yüke dönüşmektedir. Bu yüke bankacıların şahsi sorumluluk riski ve bankaların borçlarda indirim yapmaması eklenince borç dosyalarının üçüncü şirketlere devredilmesi daha uygun olmaktadır. Varlık şirketleri hakkında bilgi neticesinde öğreniyoruz ki devredilen borcumuzu artık devralan şirkete ödemeye başlıyoruz. Varlık şirketlerinin tüketicilere;

  • Borcundan kurtulma fırsatı
  • Bankalara olan borçlardan dolayı ihtiyaç anında alınamayan kredileri alabilme imkanı
  • Kredi puanının yükselmesi
  • Ekonomik özgürlük
  • Borcu ödeyebilecek durumda olmaktan dolayı yaşanan vicdanen rahatlama hissine ulaşma şansı verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yanlış Hesaba Para Gönderdim Nasıl İptal Ederim? başlıklı makalemizde yanlış hesaba gönderilen para ne olur ve yanlış kişiye para gönderdim hakkında bilgiler verilmektedir.