Kredi Kayıt Bürosunda saklı tutulan kredi sicil bilgileri, belirli tarifelerle sorgulanabiliyor. Sorgulama işlemlerini yapacağınız kanallarda belirli ücretler alınıyor. Son zamanlarda internet üzerinde ücretsiz kredi notu sorgulaması yapılabildiğine dair çeşitli haberler yer alıyor. Birçok finans sitesi bu konuda ücretsiz kredi skoru sorgulaması yaptığını öne sürse de yasal olarak kredi notunu ücretsiz sorgulama imkanı yoktur.

Findeks üzerinden, internet bankacılığından ya da SMS üzerinden yapacağınız tüm sorgulama işlemlerinde sizlerden belirli bir ücret alınır. Bununla beraber e-devlet kapısı üzerinden de kredi notu sorgulama şansınız yoktur. Bu sistemin bankacılık anlamında verdiği herhangi bir hizmet yoktur.

Kredi Notumu Nereden Öğrenirim?

Kredi notu sorgulamasında ulaşabileceğiniz en güvenilir yöntemlerin başında Findeks geliyor Kredi Kayıt Bürosunun online finans hizmeti olan bu sistem, uygun ücretlerle kredi notu sorgulaması yapma şansı veriyor. Findeks sistemi üzerinde ayrıca kara liste ya da kırmızı kalem durumunuzu da sorgulatabilirsiniz. Bu yöntemin dışında internet bankacılığı üzerinden ya da SMS üzerinden kredi puanınızı belli bir ücretle öğrenebilirsiniz.

Şubelerden Kredi Notu Öğrenme

Kredi başvurularından önce banka şubesine gittiğiniz zaman gişe görevlileri sizlere kredi notunuzu açıklayabilir. Ancak şubelerden de bu işlem için belirli bir ücret alınacaktır. Üstelik şubelerin alacağı ücret, diğer yöntemlere göre biraz daha yüksek olabiliyor. Bazı şubeler 10 TL gibi bir ücret alırken, 15 TL civarında ücret alan bankalar da bulunuyor.

İnternetten Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesini aktif olarak kullanıyorsanız, kredi notu sorgulama işlemini saniyeler içerisinde yapabilirsiniz. İnternet bankacılığına üye değilseniz bankanıza başvurarak kolayca şifrenizi alabilirsiniz. Ardından işlem menüsüne girdiğiniz zaman kredi notu sorgulama alanını göreceksiniz. Bu bölümden diğer tüm kredi sicil bilgilerini de öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığı sistemi üzerinden yapılan sorgulamalarda 5 ile 9 TL arasında bir ücret alınır. Ayrıca bankanızın mobil uygulamasını cep telefonlarınıza indirdiyseniz, kolay bir şekilde cep telefonundan da sorgulama yapma şansınız vardır. Bu bakımdan kredi notu sorgulamasının en pratik yollarından birisi olarak internet bankacılığını gösterebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı? başlıklı makalemizde kredi çekme puanı kaçtır ve kredi puanı hakkında bilgiler verilmektedir.