Kredi başvurularından önce tüm müşterilerin kredi notunu öğrenmesi ve başvuruya buna göre şekil vermesi gerekiyor. Kredi notunu öğrenmek için kullanabileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerin hepsi belirli bir ücret karşılığı yapıldığı için, son zamanlarda ücretsiz kredi notu sorgulama konusu sık sık gündeme geliyor. Birçok internet sitesinde ücretsiz kredi notu sorgulaması yapıldığına dair haberler vardır.

Öncelikle net bir dille söylemek gerekiyor ki, kredi notunu ücretsiz olarak sorgulamak şu an için hiçbir şekilde mümkün değildir. Kullanacağınız tüm yöntemlerde sizlerden 5 TL civarı bir ücret alınır. Kredi Kayıt Bürosunda gizli tutulan kredi notu, her zaman belirli bir ücret karşılığında açığa çıkarılır.

Kredi Notumu Nereden Öğrenebilirim?

Kredi Kayıt Bürosunun resmi bir finans hizmeti olan Findeks, kredi notu sorgulaması için en aktif kullanılan sistemdir. Bu sisteme kayıt olarak 1 dakika içinde kredi notunu öğrenebilirsiniz. Kredi notunu öğrenmek için kullanabileceğiniz en uygun yöntemlerden birisi de internet bankacılığıdır. Eğer bir internet şifreniz mevcutsa, saniyeler içinde kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca tüm mobil şebeke ağlarının SMS ile kredi notu öğrenme imkanı verdiğini de söyleyebiliriz.

Düşük Kredi Notu Olanlara Kredi Verilir mi?

Kredi notunuzu öğrendikten sonra puanınız 1500’ün altında ise belirli risk gruplarına dahil olursunuz. 1500’ün altında yer alan kişiler sırasıyla az riskli, orta riskli ve en riskli olarak adlandırılan kredi notu gruplarına dahil edilir. Bu tarz kişilerin kredi başvurusu yapması ve kolayca kredi kullanması son derece zordur. Kredi notu düşük olan kişiler geri ödemede bankaya sağlam teminatlar belirtemediği sürece kredi başvuruları olumsuz olarak değerlendirilir.

Kredi Notu Kaç Günde Bir Güncellenir? 

Kredi notu güncellemesi için belirli bir zaman aralığı yoktur. Bankaların çalışma günleri içerisinde yapılan tüm finansal hareketlilikler, direkt olarak kredi puanınıza yansır. Ödediğiniz bir kredi taksiti, direkt olarak kredi notunuza yansır ve puanınızda ufak da olsa bir oynama olur. Aynı şekilde ödeme yapmanız günde, bankaya kredi borcunu vermezseniz kredi notunuz direkt olarak düşüşe geçer.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Bireysel Kredi Hesaplama başlıklı makalemizde en uygun kredi hesaplama, iş bankası ihtiyaç kredisi ve iş bankası kefilsiz ihtiyaç kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.