Türkiye ülke olarak bankacılık sektöründe kuruluş zamanından bu yana kadar hızlı bir şekilde atılımda bulunmuş ve teknolojik gelişmeler ile birlikte pek çok özel ve devlet bankalarının yer aldığı bir coğrafya içerisindedir. Türkiye içerisinde özel bankaların çokluğu kadar devlet bankaları da bulunur. Özel bankalara oranla devlet bankalarının mali kaynakları daha yüksek miktarlarda yer alır. Türkiye’de yer alan devlet bankaları özel bankalara oranla daha ucuz işlem ücretleri kesme, düşük faiz oranları ile kredi çekebilme imkanı gibi pek çok avantajı müşterilerine sunar.

Ziraat Bankası

1863 yılında kurulan ve kuruluş dönemi Osmanlı zamanına dayanan Ziraat Bankası Türkiye’de yer alan en büyük banka özelliğini taşır. 1924 yılı ile birlikte özelleşen Ziraat Bankası devlet destekli bir banka olma özelliğini hiç bir zaman kaybetmeyerek 1989 yılı ile beraber müşterilerine kredi çekme imkanını sunan ilk banka olmuştur. Dünyanın pek çok ülkesinde şubeleri bulunan Ziraat Bankası; Ziraat Sigorta, Ziraat Yatırım, Ziraat Portföy ve Ziraat leasing 2 hizmetleriyle birlikte müşterilerine her alanda hizmet verir. Son olarak da Ziraat Katılım bankaları ile birlikte Türkiye gibi İslam dininin yaygın olduğu ülkelerde şube açmıştır.

Vakıfbank

1954 senesinde Vakıflar Bankasına ait olan Anonim Ortaklık anlamına gelen Vakıfbank ismi ile birlikte Adnan Menderes tarafından kurulan bu banka Türkiye içerisinde faaliyet gösteren bütün bankalar arasında da altıncı sırada yer alır. Dünyanın birçok ülkesinde şubeleri olan Vakıfbank kamu personellerinin maaşlarını aldığı ve kamu alanında çalışan kişilere birbirinden farklı ve avantajlı fırsatlar sunarak devlet kurumlarına da destek olur. Türkiye’nin ikinci devlet bankası olarak bilinir.

Halkbank

1933 senesinde kurulmuş olan Halkbank Türkiye’nin en büyük üçüncü devlet bankasıdır. Ülke içerisinde hem devlet hem de özel olmak üzere faaliyet gösteren bütün bankalar içerisinde yedinci sırada yer alan Halkbank sigorta ve emeklilik alanlarında verdiği hizmetlerle adından söz ettirmiştir. Kobilere yönelik olan hizmetleri ile birlikte daha çok esnaflar tarafından tercih edilen banka, bu alanda esnaflara birbirinden farklı kredi imkanları sunar.

Bir önceki yazımız olan Emekliler Maksimum Ne Kadar Kredi Çekebilir başlıklı makalemizde emekli en fazla ne kadar kredi çekebilir, emekli kaç yaşına kadar kredi çekebilir ve emekli kredi alabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.