1927 yılında Kocaeli ilinde Kocaeli Halk Bankası Ticaret Anonim adı ile kurulan banka, Türkiye’de faaliyet gösteren özel sermayeli bankalar arasındaki yerini alır. 1982 yılına kadar bu isimle faaliyet gösteren banka 1982 yılında Çolakoğlu Holding Grubunun satın alması ile Türkiye genelinde hizmet veren banka haline gelmiştir. 1982’den sonra Genel Müdürlük İstanbul’a taşınmış ve bankanın adı bugünkü haliyle Türkiye Ekonomi Bankası olmuştur. 2000li yıllara kadar TEB Bankası olarak hizmet veren banka, Çolakoğlu Grubunun BNP Paribas Bankası ile ortaklığı gerçekleşmiş. PNP Paribas bankası TEB Bankasının çoğunluk hissine sahip olmuştur. 2011 yılında PNP Paribas Bankasının hisselerini elinde bulundurduğu Fortis Bank ile birleşim gerçekleşmiştir. Bu iki bankanın birleşiminden sona TEB Bankası Türkiye ve dünyada faaliyet gösteren bir banka haline gelmiştir. Sermaye piyasasında ki yeri oldukça büyük olan TEB Bankası 2011 yılından sonra yaptığı yenilikler de para piyasasındaki yerini ve önemini arttırmıştır.

TEB Bankası Personel Alımı

TEB Bankası 547 şube ve 1641 ATM ile hizmet vermektedir. Teb Bankası’nın genel müdürlük de dahil olmak üzere 10205 personeli bulunmaktadır. Bütün bankalar gibi TEB Bankası da personel alımlarını belli bir politikaya uygun olarak yapmaktadır. TEB bankasının internet sitesinde olan kariyer sayfasında bir havuz oluşturulup başvuru yapan kişilerin cv’leri toplanır. Açık pozisyon olduğu takdirde toplana bu cv’lerden pozisyona uygun kişiler seçilerek alım süreci başlatılır. Genellikle tecrübeli kişilerden yana tercihini kullanan TEB Bankası açık pozisyonları internet üzerinden adaylara duyulmaktadır. Başvuru yapan adaylarda aranan genel özellikler

* Lisans mezunu olmak

* Erkek adaylar için askerliğini bitirmiş olmak

* Sektörde en az 2 yıl deneyimli olmak

* SPK ve BES gibi belgelere sahip olmak

Başlıca aranan niteliklerdir.

TEB Bankası İşe Alım Süreci

TEB Bankası, açık pozisyonlar için İnternette iş ilanı veren sitelere ilan vermektedir. TEB bankasının internet sayfası üzerindeki, TEB kariyer sayfasında da açık pozisyonlar yer almaktadır. Başvuru yapan adaylardan pozisyona uygun bulunan kişiler seçilir, yüz yüze yapılan mülakattan sonra aday uygun görüldüğü takdirde işe alım gerçekleşir.

Bir önceki yazımız olan KOBİ'lere Düşük Faizli Nefes Kredisi başlıklı makalemizde nefes kredisi 2018, nefes kredisi faizi nedir 2018 ve nefes kredisi veren bankalar 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.