Geçtiğimiz günlerde basında yer alan haberlere göre Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. İsa Karaman, amonyum nitrat ve solucan gübresinden elde ettiği karışımla birlikte patlamayan gübre üretebildiklerini açıkladı.

Türk Akademisyenden Patlamayan Gübre İcadı!

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi olan Karaman, 3 yıldır çalışmalarını yürüttüğü bu proje dahilinde sonuca varabildiklerini açıkladı. Bu proje dahilinde pek çok çalışma yaptığını ve pek çok yöntem denediğini dile getiren Karaman, yaptığı çalışmalar doğrultusunda bir formül üretebildiğini, solucan gübresinin katı bir şekilde üretildiği için suda çözünme ihtimalinin olmadığını belirtti.

Patlamayan Gübre Patenti

Yaptığı açıklamada bu üretimin patentini alacağını belirten İsa Karaman, amonyum nitratın bitki gelişimi açısından oldukça önemli bir madde olduğunu, ancak son dönemlerde terör unsuru adına kullanıldığı için ülke içerisinde kullanımına yasak getirildiğini belirtti. Köylerinde üretim yapan ve bitkilerle uğraşan insanların artık amonyum nitrat kullanamadıklarını belirten Karaman, bu maddenin yerini dolduracak bir proje hazırlıklarına başladığını açıkladı.

Göz Atın: Zorunlu Trafik Sigortası Nedir, Kapsamı Nelerdir?

Patlamayan Gübre

Solucan gübresinin toz bir şekilde bulunan formülü ile birlikte amonyum nitrat birleştiren ve deneyinden olumlu sonuçlar alan öğretim üyesinin bu formülün patentini alacağı öğrenildi.

Amonyum nitratın solucan gübresiyle birleşiminden patlamayan gübre üreten Karaman, bu gübrenin kötü niyetli kişilerin eline geçse de patlamadığı için her hangi bir tehlike arz etmediğini ve bunu üretebildiği için memnun olduğunu belirtti.