Kredi kartları ve banka kartlarının üzerinde yer alan “Visa” ve “Mastercard” gibi yazılar bu kartların ödeme yöntemlerini ifade eder. Bu sembollerin karta konulmasının nedeni karttan çekilerek nakit verilmesine gerek duyulmadan her hangi bir alanda alışveriş yapılmasını simgelemek içindir. Bu kartların üzerinde yer alan semboller ile karttan alışveriş yapıldıkça banka ile sembolün yer aldığı şirket arasında muhataplık durumu oluşur.

Troy Nedir?

Troy seçeneği de tıpkı Visa ve Mastercard seçeneklerinde olduğu gibi kullanıcılara nakite gerek duyulmaksızın alışveriş yapabilme imkanı sunar. Troy seçeneği de diğer iki seçenek gibi BKM ve BDDK taraflarınca onaylı bir şekilde hizmet verir. Troy sistemi Türkiye üzerinde çıkartılan ve kredi kartları ile banka kartlarına yerleştirilen ilk milli ödeme sistem olma özelliği taşır. Troy kelimesinin açılımına bakıldığında Türkiye’nin ilk ödeme yöntemi anlamına geldiği görülür. Kullanıma Nisan 2016 tarihi ile başlanan Troy kartların yayılımı da hızlı bir şekilde gerçekleşmiştir.

Troy Yöntemi ile Anlaşmalı Olan Bankalar

2017 yılının son çeyreğine girildiği dönemlerde Troy sistemi ile anlaşma sağlamış olan bankalar içerisinde; Vakıfbank, Denizbank, Finansbank, Halk Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, İng Bank, Garanti Bankası ve İş Bankası’nın yer aldığı görülür. Bu bankaların şuanlı sadece kredi kartlarına yer alan Troy seçeneği ilerleyen dönemlerde banka kartlarında da yer alacaktır. Bu bankalar haricinde diğer banka kuruluşları ile de anlaşma aşamasında olan Troy ödeme sistemi 2018 yılı içerisinde Türkiye üzerinde hizmet veren bütün bankalarda hizmet vermeyi hedefliyor.

Troy Logolu Olan Kart Nasıl Alınır?

BKM tarafından anlaşma sağlanmış olan banka kuruluşlarından Troy logolu olan yeni bir kart çıkartmak bireyler için mümkündür. Bunun yanı sıra BKM içerisinde yer alan banka kuruluşlarında hali hazırda kredi kartı, ön ödemeli kartı ya da banka kartı olan bireylerin bankaya talimat vermesi durumunda kartlarının Troy logosu ile değiştirilebilmesi de mümkündür. Troy logosuna sahip olan kartlar milli ödeme yöntemi içerisinde yer aldığından dolayı Visa ve Mastercard yöntemlerine göre daha avantajlı seçenekler sunar.

Bir önceki yazımız olan Kredi Puanı ile Telefon Hattı Üzerinden Cep Telefonu Alma başlıklı makalemizde hat üzerinden telefon almak 2018, kredi çekemiyorum nasıl telefon alabilirim 2018 ve Tarifeye ek cep telefonu alma 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.