1984 yılında faaliyetine başlayan TOKİ, ülkemizdeki konut ihtiyacının (özellikle dar gelirliler için) çözümüne katkıda bulunmak için, toplu konut ve kentsel dönüşüm projelerine hız vermiştir. TOKİ’nin kuruluş amacı alt ve orta gelirli insanların konut ihtiyaçlarını karşılamaktır. TOKİ bu maksatla iller bazında projeler geliştirerek uygun araziler satın alıyor ve standart tipte ve metre karede daireler üreterek, uygun ödeme imkanlarıyla ihtiyaç sahiplerine sunuyor. TOKİ, engellilere uygun yaşam alanlarına sahip konutlarda üreterek, ülkemizdeki bu konudaki eksikliğe de el atmış oluyor. Ayrıca, TOKİ ürettiği konutları 18 ile 24 ay süresinde teslim etmeyi taahhüt ediyor ve bunu da gerçekleştiriyor.

TOKİ’ye Nasıl Müracaat Ediliyor

Konut alacak kişiler, TOKİ’nin belirttiği müracaat tarihleri arasında ve projelere uygun olarak ödeyecekleri peşinat miktarlarını, belirtilen bankaya yatırıyorlar ve Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalıyorlar. Her projenin ayrı ayrı vade, peşinat ve ödeme oranları bulunuyor. Vade oranları 180 aya kadar çıkabilirken, peşinat ise % 10’a kadar düşebiliyor. Ayrıca, şehit aileleri ile terör mağdurlarıyla dul ve yetimlerine, TOKİ’den ev almak maksadıyla faizsiz kredi de veriliyor.

Emeklilere Özel İmkanlar

TOKİ emeklilere, ikamet ettikleri şehirde üreteceği 2+1 konutları, özel indirim ve koşullarda veriyor. Şartlarının başında ise emeklinin kendisinin ve beraber olduğu aile fertlerinin evinin olmaması ve hane halkı gelirlerinin 3.200 TL’yi geçmemesi. TOKİ evin borcunun ödenene kadar devredilmesine izin vermiyor ve aile bireylerinin alınan konutta oturması gerekiyor. Emekli personel bu projeyle kira öder gibi ödeme yaparak ev sahibi oluyor.

Alt Gelir Sahiplerine Konut Satışı

TOKİ, alt gelir grubundaki şahıslar içinde emeklilere uygulanan şart ve koşullara benzer şekilde, konut alma imkanı sunuyor. Müracaatı onaylanan alıcı, illere göre değişiklik göstermekle beraber ayda 250 TL’ye kadar düşen ödemelerle konut satışı yapıyor.

Gayrimenkul Sertifikası

TOKİ, yeni bir uygulama başlatarak gayrimenkul sertifikasıyla, küçük yatırımcıya da yatırım imkanı sunuyor. Devam eden projeler üzerinden verilen bu sertifikayla, borsada alım ve satım yapılabiliyor veya sertifikalar arttırılarak uygun metrekareye ulaşınca daire sahibi de olunabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Sigorta Eksperi Nedir? Nasıl Olunur? başlıklı makalemizde sigorta eksperi ve sigorta eksperi ne iş yapar hakkında bilgiler verilmektedir.