Ticari Kredi Kartlarıve Bireysel Kredi Kartları Arasındaki Farklar

Kredi kartı çeşitleri müşterilerin potansiyeline göre değişmekle beraber kullanılacağı amaca göre de değişme göstermektedir. Gerçek kişiler için kredi kartları olduğu gibi ticari amaçla kullanılan kartlar da bulunmaktadır. Bu durumda kredi kartı özellik ve isimleri de farklı olmaktadır. Ticari kredi kartları şirketlerin üzerine tanımlıdır. Görünüm bakımından bankaların bireysel kredi kartlarından herhangi bir farkı bulunmazken bu kartların bazılarının ise üzerinde business kart yazmaktadır. Ticari kredi kartları ve bireysel kredi kartları arasındaki farklar belirgin olmamakla beraber limit konusunda ticari kartlara özel birtakım ayrıcalıklar tanınmaktadır. Birden fazla kişi aynı karta bağlı harcamalar yapabilir. Şirketin ortakları ve müdürü aynı hesabı kullanarak yeni hesap açma işlemlerinden kurtulmaktadır.

Ticari Kredi Kartlarının Avantajları

Bireysek kredi kartları gibi ödeme yöntemi olarak kullanılan ticari kredi kartları yalnız bireysel tüketicilere özel değildir. Şirketler üzerine tanımlandırılan bu kartların faydaları arasında kişisel harcamalar ile şirkete ait harcamaları birbirinden ayırma olanağını sunmasıdır. İşletme sahibi olanlar, şirket ortakları, müdürleri bu kartlar ile alışveriş, akaryakıt, seyahat gibi harcamalarını da yapma şansına sahip olurlar. Ticari kredi kartları ve bireysel kredi kartları arasındaki farklar arasında bankanın sunduğu ayrıcalıklardan faydalanmayı sağlamasıdır. Bu sayede çalışan harcamaları da kontrol altında tutulabilir,aylık harcamalar raporlandırılabilir. Bu karta sahip olunarak bireysel kartlarda olduğu gibi nakit avans özelliğine de sahip olunmaktadır.

Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Ticari kredi kartlarını alabilmek bir bankada ticari hesabın olmasını gerektirir. Bu hesap kredi kartı başvurusunun belirleyicisi olur. Eğer o bankaya ticari hesabınız bulunmuyorsa yapılacak işlem gerekli belgeler ile bankaya başvurarak ticari hesap açtırmaktadır. İstenilen evraklar arasında vergi levhası örneği gibi ticari evraklar bulunmaktadır. Ticari kredi kartları ve bireysel kredi kartları arasında farklar çek yerine taksitle alışverişi sağlamasıdır. Ticari kredi kartları ile acil nakit ihtiyaçları da giderilebilir. Ticari kredi kartları ile işletme faturaları otomatik şekilde ödenebilir ve çeşitli alışveriş yerlerinden indirim hakları da kazanılabilir. Ekstreyi erteleme, yıllık vergileri ödeme, sigorta primlerini ödeme gibi avantajlar da sağlanmaktadır. Ticari kredi kartlarının işletmeye ait olması bu kartın bireysel kredi kartlarından temel farkıdır.

Bir önceki yazımız olan Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Evde Bakım Maaşı, Evde Bakım Maaşı başvurusu ve Evde Bakım Maaşı başvurusu 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.