Ticari Kredi Kartları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi kartının kullanımı ülkemizde oldukça yaygındır. Başlarda bunların çoğu şahsi kredi kartlarıydı. Ancak kartların ticari alandaki etkinliğinin çoğalmasıyla bankalar, şirket harcamaları için kullanılan ticari kredi kartlar uygulamasına gitmiştir. Bu kartlar kişisel harcamalar ile şahsi harcamaları birbirinden ayırması bakımından önemlidir. Nakit akışı üzerinde de denetim kuran kartlar, aylık raporlamalarda daha ayrıntılı değerlendirmeler yapmanın önünü açar.

Diğer taraftan şirket ve işletme sahiplerine yönelik bu ayrıcalıklı kartlar, gerekli şartları sağlayan tüm müşterilere verilebilmektedir. İşletmenin özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre düzenlenen kartlar çeşitli avantajlara sahiptir. Nakit çekilebilir, Bağ-Kur yahut SKK ödemeleri yapılabilir ve en önemlisi şahsi kredi kartlarının taksitle alamayacağı ürünler – cep telefonu gibi- taksitle satın alınabilir. Yani işle alakalı tüm işlemler bu kart aracılığıyla yapılabilmektedir.

Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır

Bankalar bu kartları özel olarak  verdiğinden başvuruda özel bir takım şartlar aramaktadır. Bunun için öncelikle bağlı olunan bankanın şubesinde ticari bir hesabın bulunması gerekmektedir. Ticari hesabın açılabilmesi için de bir işletmeye sahip olmak lazım. Ticari evraklarda yahut vergi levhasında ismin geçmesi bu bağlamda yeterlidir. Bankaların farklı avantajları olacağından iş yapılan bankalarla görüşülerek ticari kredi kartı talebi yapılmalıdır. Ticari hesapla daha uygun kredi çekilmekte ve ödeme planlamasında daha esnek olunabilmektedir. Ticari kredi kartlar limitleri bakımından işletmenin gelirine doğru orantılı olacak şekilde seyretmektedir. Bu bakımdan şirketin faaliyetleri önem kazanır. Ticari hesabın bulunması ve kredi notunun istenilen düzeyde olması durumunda bütün bankalar kart çıkarabilmektedir.

Ticari Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Belgeler 

Yapılacak başvuruda gereken evrak, işletmelerin türlerine göre farklılık gösterecektir. Gerçek kişilerin işletmeleri söz konusu olduğunda; ticari kredi başvuru formu, kimlik belgesi ve vergi levhası (güncel) yeterli olmaktadır. Ancak talep, limited ya da anonim bir şirket için yapılacaksa istenen belgeler biraz daha çeşitlenir. Başvuru formu, şirketin tüm ortaklarının kimlik fotokopileri, vergi levhası (güncel), ticaret sicil gazetesi ve şirketi banka nezdinde temsil edecek yetkili kimselerin imza sirküleri ile kimlik fotokopileri. Yapılan başvurularda işletme türüne göre bankalar sizden bu belgeleri isteyecektir.

Ülkemizde hemen her banka bu alanda hizmet veriyorsa da en çok kullanılan ticari kredi kartlar şunlardır:

  • Akbank ticari kredi kartı
  • Garanti ticari kredi kartı
  • İş Bankası ticari kredi kartı
  • Yapı Kredi ticari kredi kartı
  • Denizbank ticari kredi kartı

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kefaletten Nasıl Kredi Çekilir? başlıklı makalemizde Esnaf kefalet kredi başvurma, Esnaf kefalet kredi faiz oranı 2019 ve Esnaf kefalet kredisi 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.