Temassız kredi kartı, POS cihazı ile kredi kartının herhangi bir teması olmadan ödeme yapılmasını sağlayan kartlardır. Temassız işlem yapılabilmesi için kartın buna uygun sistemle donatılmış olması gerekmektedir. Temassız kredi kartı bulunan kullanıcılar, NFC özelliği bulunan kartlarını POS cihazına maksimum 4 cm uzaklıkta tutarak ödeme bilgilerini kablo olmadan gerçekleştirmektedir. Bu uygulama bankalar tarafından kullanıcılarının daha hızlı, kolay ve güvenli işlem yapabilmesini kolaylaştırmak için geliştirmiş olduğu bir teknolojidir. Normalde kredi kartı ile ödeme yaparken satış elemanı kredi kartınızı POS cihazına bağlamak zorundadır. Bağlanmadığında işlem yapılamamaktadır. Fakat temassız kartlarda POS cihazına direk bağlanmaya ihtiyaç duyulmadan ödeme radyo frekansı sinyaller tarafından yapılmaktadır.

Temassız Kartla Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı dışında temassız özelliği taşıyan banka kartları, ön ödemeli kartlarla da temassız işlem yapılabilmektedir. Kartınızın temassız özelliği olup olmadığını ön yüzünde bulunması gereken dalga işaretinden anlayabilirsiniz. Dalga işareti varsa kartınızı temassız işlem yapabilecektir. Alışverişinizi yaptıktan sonra kasaya geldiğinizde temassız kredi kartı ve temassız özellikteki POS cihazı vasıtası ile ödeme yapmanın kolaylığını yaşayabilirsiniz. Kartın temassız olması avantajlarını veya güvencesini değiştirmez. Bankanın bütün güvence ve avantajları aynı şekilde devam eder. Ödeme işlemini yaparken, kartınızı okuyucuya yaklaştırın ve işleminizin başarılı olduğunu ekranda görünceye kadar bekleyin. İşlemin onaylandığı bilgisi gelmeden kart çekildiğinde işlem başarısız olur. 50 TL ve altındaki bütün ödemeler temassız kartla yapmak mümkündür. Fakat 50 TL ve üzeri olan işlemlerde işlem güvenliği şifre ile sağlanmaktadır

Kullanım Yaygınlığı ve Güvenlik

Avrupa ülkelerinde temassız kredi kartı kullanımı 2006 yılında başlamıştır. Ülkemizde ise ilk olarak 2007 yılında toplu taşıma araçlarında kullanılan uygulama ile başladı. Avrupa’daki ilk temassız işlem özelliği bulunan kol saati kredi kartı uygulaması PayPass ve Bonus Trink’le başlamış oldu. Temassız işlem yapabilen kredi kartı kullanıcıları her geçen gün arttığından dolayı işletmelerde de bu konuya destek vermektedir. Normal yollarla kredi kartı ödemesi yapmakla temassız kartla yapmak arasında sistem açısından bir farklılık yoktur. Fakat son zamanlarda gündemde olan bazı güvenlik söylentileri kullanıcıları rahatsız etmektedir. Birçok faydası bulunan temassız kartlar hırsızlar tarafından hedefe alınmış durumda. Yapılan araştırmalar, elindeki küçük bir okuyucu ile kart kullanıcısına maksimum sınırda yaklaşan bir hırsız kart sahibinin adı soyadı, numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik kodunu rahatlıkla çalabildiğini göstermektedir. Temassız kartların bu açıdan bakılırsa güvenliklerinin biraz daha geliştirilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Uçak Mili Kazandıran Kredi Kartları başlıklı makalemizde akbank uçak mili kazandıran kredi kartı, denizbank uçak mili kazandıran kredi kartı ve Garanti Bankası uçak mili kazandıran kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.