Para biriktirme yolu ile iyi bir marka araç almak çok uzun bir zaman alacağı için kişiler bankalar aracılığı ile taşıt kredisi kullanarak araç almayı tercih ediyor. Kişiler bu şekilde arzu ettiği aracı alarak parasını da uzun vadede bankaya ödüyor. Tüm bankaların kredi ürün yelpazesine baktığınız zaman nerede ise hepsinin bu yelpazede taşıt kredisi seçeneği olduğunu görürsünüz.

Fakat her bankanın taşıt kredisi için uygulamakta olduğu vade süresine göre de değişen faiz oranları vardır. Daha avantajlı olarak daha az faiz ödemek için bankaların faiz oranlarının hesaplanması gerekir. Bu hesaplama yapıldığı zaman kişiler kullandıkları taşıt kredisine daha az faiz ödeyerek daha karlı bir alım yapmış olacaklardır.

Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır

Taşıt kredisi kullanarak araç almaya karar veren bir kişi taşıt kredisi kullanmadan önce çeşitli bankaların taşıt kredisi faiz oranlarına bakmalı. Bunu yapmak için bankaların hepsinin bir web sayfası bulunmaktadır. Bu web sayfalarında kredi hesaplama aracı adında bir link bulunur. Bu link tıklandığı zaman açılan ekranda kişiye taşıt kredisinin ne kadar kullanılacağı miktarı, ne kadar vade süresi olacağı gibi sorulan soruların cevaplanarak hesapla kısmına basıldığında ekrana ödenecek aylık tutar ve taşıt kredisinin bitiminde kişinin ödeyeceği miktar görünür. Bu işlem farklı bankalarda tekrarlanarak kıyaslanır ve kişi kendisine en uygun olan bankayı seçerek en az faiz ödeyecek şekilde taşıt kredisi kullanma imkanı bulur.

Gerekli Evraklar

Taşıt kredisi kullanmak isteyen kişinin kredi notu yüksek ise birçok banka vatandaşlık numarası yazılı kimlik kartı ve maaş bordrosu ile kişilere taşıt kredisini kullandırmaktadır. Fakat bazı bankalar kişilerden kişinin üzerine kayıtlı fatura ya da adresini gösterir ikametgah belgesi isteyebilir. Kişinin kredi notu düşük ise taşıt kredisini onaylamak için banka kişiden kefil de talep edebilir.

Kredi Sonucu Ne Zaman Belli Olur

Taşıt kredisi için yapılan başvurular eğer başvuru yapan kişinin her hangi bir olumsuz durumu yok ise aynı gün için de ne kadar taşıt kredisi kullanabileceği aynı gün için de belli olur.

Bir önceki yazımız olan Tarım Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde çiftçi kredisi ve tarım kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.