Ülkemiz en belirgin gelir kaynakları çiftçilik ve hayvancılıktır. Çoğu köy kökenli vatandaşlar gelirlerinin çiftçilik ve hayvancılık ile sağlar. Her ne kadar çiftçiler kendi imkanları ile tohum, gübre, ekipman ihtiyaçları karşılasalar da gelişen teknolojiye uyum sağlamaları için makine ve teçhizata maddi güçleri yeterli gelmediği gibi bazen beklenmedik olumsuzluk ile karşılaşabiliyorlar.

Örneğin sert geçen hava şartları nedeni ile bir önceki hasatın verimli olmaması, ürünün hava şartlarından dolayı zayi olması, ürün baz fiyatının beklenilenden düşük kalması, ellerinde bulunan araç ve ekipmanın bozulması gibi birçok nedenlerden dolayı maddi açıdan çiftçiler yetersiz kalabiliyorlar. Böyle durumlarda çiftçiler için tek çare, banka kredilerine oluyor. Ülkemizde tarım kredisi veren bankalar çiftçilerin imdadına yetişiyor.

Denizbank Tarımsal Yatırım Kredisi

Tarım kredisi dendiğinde il akla gelen banka öncelikle Denizbank oluyor diyebiliriz. Traktör ve ekipman kredisi, Arazi kredisi, Damla sulama kredisi, Organik ürün kredisi, Sera yapım ve modernizasyon kredisi gibi kredi imkanları sunan banka aylık % 1.29 oranında faiz ile çiftçilere kredi kullanımı sağlıyor.

QNB Finansbank Tarım Kredileri

Tarım kredisi veren bankalar arasında ikici sırayı alan QNB Finansbank tarımsal bankacılık hizmeti ile çiftçilere taksitli kredi, kredi kartı gibi ürünleri ile destek sağlıyor.

Ziraat bankası Tarım Kredisi

Banka kurulduğu günden beri çiftçilere en büyük destek sağlayan banka durumundadır. Uygun ödeme koşulları arasında 84 aya varan vade ile nakit kredi kullandıran Ziraat Bankası ödemeleri kolaylaştırmak adına taksitleri 1-3-6-12 ayda bir ödeme periyotları sağlayarak çiftçilerin zor durumda kalmalarını önlüyor.

Yapı Kredi Bankası Tarım Kredisi

Çiftçilere tarım kredisi veren bankalar arasında bulunan Yapı Kredi bankası hasatlarına uygun tarih aralığında ödeme tercih edilebilen 18 aya kadar vade uygulaması gerçekleştiriyor.

Tarım Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler

Tarım kredisi almak isteyen çiftçiler ÇKS yani çiftçilik kayıt sistemi belgesi, kimlik fotokopisi, ikametgah, imza beyannamesi, tapu fotokopisi, taşıt ruhsat fotokopisi gibi belgeler temiz edildikten sonra tarım kredisi veren bankalar çiftçilerin müracaatlarını kabul eder. Bankalar dışında Devletin çiftçiler için sunduğu destek ve hibelerde mevcuttur. Tarım ve Kredi Kooperatiflerinden de destek alabilen çiftçilere kooperatif yetkisinde 50.000 TL, Bölge Tarım ve Kredi Kooperatifi bazında 250.000 TL, Merkez Birliği yetkisinde ise 1.000.000 TL kredi verilebilir. Çeşitli vade seçenekleri bulunan bu kredilerde faiz oranları ise bir yıla kadar %8, 1 ile 4 yıl arası, %10, 4 yıldan uzun vadelerde ise %11 olarak belirlenmiştir

Bir önceki yazımız olan Taraftar Kredi Kartı Veren Bankalar başlıklı makalemizde Denizbank Taraftar Kartı, taraftar kredi kartları ve Vakıfbank Taraftar Kartları hakkında bilgiler verilmektedir.