Kredi kartı çoğu kişinin yüklü borç ödemek zorunda kaldığı bir bankacılık ürünüdür. İradeli kullanılmadığında borçlar birikir ve ödeme güçlüğü olarak gün yüzüne çıkar. Bazı bankalar müşterilerin kart borçlarını yeniden revize ederek yapılandırsa da bu her müşteri için mümkün olmayabilir. Üstelik bazı kart kullanıcıları karta ödeme yapıp yeniden kullanarak bunu bir rutin haline getirir. Bu durumdan dolayı da taksitleri devam eden kartlarını kapatmak isterler. Ancak bu aşamada taksitleri devam eden kredi kartını kapatıp kapatamayacakları kafalarında soru işareti oluşturur.

Borçlu Kartı Kapatmak

Müşteriler istedikleri zaman bu kartları kapatma hakkına sahiptir. Kartın borcu olsun ya da olmasın müşteri kredi kartını kapattırıp kapalı karta ödemelerini gerçekleştirebilir. Bekleyen taksitlerinin olması kredi kartının kapanmasına engel değildir. Zaten alışverişin yapıldığı firmaya banka peşin ödeme yapar müşteri peşin yapılan bu ödemeyi bankaya taksit taksit öder. Yani bankaya olan borcunu kart kapalı olsa bile ödeyebilir.

Kapalı Karta Ödeme Nasıl Yapılır?

Kapalı karta ödemeler genellikle şubelerden gerçekleştirilir. Ancak müşteri kredi kartı dışında aynı bankanın hesabını kullanıyor ise çağrı merkezini arayarak hesabından kapalı kartına ödeme yapılmasını isteyebilir. Bunun yanında kapalı kartın numaraları ya da fiziki olarak kendisi hala müşterinin elinde ise ATM’lerden de ödeme yapılır. Ancak kapalı kart ATM’ye takılmadan kartsız işlemler menüsünden ödeme yapılmalıdır. Çünkü kapalı kartı ATM tanımayacağı için geri verecektir.

EFT Yolu İle Kapalı Kart Ödeme

Kapalı karta başka bir bankadan ödeme göndermek de mümkündür. Bunun için kart numaralarına ihtiyaç duyulur. Paranın gönderileceği bankaya bu kart numaraları verilerek işlem sağlanır. Ancak kartın şubesi de EFT yapılırken istenebilir. Kartın şubesi bilinmiyor ise ‘Kredi Kartları Merkezi’ şube olarak seçilebilir. Yani kapalı karta ödeme yapmak isteyen kişi kartı kaybetmemeli ya da imha etmemelidir. Çünkü ödeme esnasında kart numaraları gerekmektedir.

Kapanan Kart Borcunu Peşin Ödemek

Eğer müşteri kart ile birlikte borçlarını da sıfırlamak istiyor ise dikkat etmesi gereken birkaç nokta vardır. Şöyle ki müşteri herhangi bir işlemini faiz karşılığı bankadan taksitlendirdi ya da taksitli nakit avans kullandı ise bunları da erken kapama yaparak erken kapama faiz indirimi alabilir.

Bir önceki yazımız olan Swap Nedir? Swaplı Ve Swapsız Hesap Türleri Arasındaki Farklar Nelerdir? başlıklı makalemizde swap ve swap nedir hakkında bilgiler verilmektedir.