Döviz piyasalarında bulunan swap işlemleri, belli bir ölçüdeki dövizin aynı zamanda gerçekleştirilmiş olan tek bir işlemle, değişik vadelere bağımlı olarak satın alınması ya da satılması oluyor. Yurt dışında bulunan geçerli bulunan yüksek faiz oranlarından yararlanmak isteyen bir kişi, döviz piyasasında çalışma gösteren bir bankadan, ilk önce elinde yer alan ulusal para fonları ile birlikte döviz alır. Bundan sonra da bu dövizleri, üç ay sonrasına teslim kaydı ile aynı bankaya tekrar olarak satar. Aynı zamanda bir spot piyasa prosedürü ile beraber vadeli döviz prosedürü tek prosedür halinde birleştirilmiş olur. Burada kullanılmış olan swap türü ise faizli swap oluyor.

Swap Ne İşe Yaramaktadır?

Maliyetinin altında kalmakta olan bir maliyetle, yeni olan bir kredi kullanma yeni bir kredi kullanma yeni bulunan kaynaklara ulaşım imkanları sağlıyor. Değişik piyasalara da ulaşım olanağı ve değişik vadeler ile sözleşme olanağı da sağlamış oluyor. Üstlenmekte durumunda bulunan riskleri azaltan ve ya ortadan kaldırma etkilerine de sahip oluyor. Ayrıca ticari sırları da korumaya imkan tanıyor.

Swapsız Hesabının Farkı Nedir?

Swapsız hesap, prosedürü yürütümü ile faiz kar ve faiz masrafına başlamak istemeyen yatırımcıların kullandığı bir hesap türü oluyor. Swaplı bulunan hesaplarda faiz oranlarından yararlanılıyor. Swapsız olan hesap, gecelik taşıma masrafının hesaba yansımaması vaziyetinde oluyor. Swapsız hesap kullanan bir yatırımcı belirlenmiş olan pariteler ile beraber yatırım aracında ise dilediği gibi işlem yapabiliyor.

Swapsız yatırım uygulamak isteyen yatırımcılar ise öteki yatırımcılar gibi piyasanın her olanağından faydalanabilecek ve piyasada bulunan gelişmeleri seri bir biçimde alabilecek ve gerekli olan durumlarda ise anlık olarak piyasaya dahil olabiliyorlar. Forex piyasasında yer alan swapsız hesap kullananlar ise kaldıraç kullanabilecek ve yalnızca küçük güvencelerle döviz, altın gibi değerli varlıklarda işlem yapabiliyor. Bu hesabı değerlendirmek isteyen yatırımcılar, pozisyonlarını açık tutacakları zaman kısıtlaması, döviz çiftleri, altın için her iki değişik grup halinde kullanım zamanları dikkate alınarak tanımlanıyor. Ama bu gruplar ve yürütüm unsurlar süreyle değişen piyasa içinde değişiklik gösteriyor.

Bir önceki yazımız olan Senetle Kredi Alabilirmiyim? başlıklı makalemizde senetle kredi başvurusu, senetle kredi çekme ve senetle kredi veren yerler hakkında bilgiler verilmektedir.