Bankaların kredi notunu yükseltme ve düşürme konusunda ortak olarak uyguladığı bazı kurallar vardır. Hiçbir banka, kişilerin kredi notunu rastgele olarak düşüremez ve yükseltemez. Ortak bankacılık kuralları gereği, başvuru sayısı ile kredi notunun düşmesi arasında hiçbir bağlantı yoktur. İstediğiniz kadar fazla kredi başvurusu yapın, ödemeleri aksatmadığınız sürece kredi skorunuz düşmez.

Hatta çektiğiniz kredileri düzenli olarak ödüyorsanız, fazla başvuru yapmanız kredi notunu yükseltecektir. Bankalar her zaman için aktif olan ve ödemelerini düzenli yapan müşterilerine öncelik tanır. Bu kişiler istediği bankadan yüksek miktarda kredi kullanabilir. Elbette çekilecek bu krediler gelir durumuyla orantılı olacaktır.

Kredi Puanı Neden Düşer?

Kredi puanının düşmesine neden olabilecek en büyük faktör, ödeme düzensizliğidir. Çektiğiniz kredileri ve kullandığınız kredi kartlarının borcunu aylık olarak düzenli bir şekilde bankaya yatırıyorsanız, kredi notunuz her şekilde yüksek olur. Bankalar bu konuda oldukça katı bir tavır sergiler. Öyle ki, bir kredi borcunun erken ödenmesi bile bankaların istediği bir durum değildir. Bankalar her zaman için kredi sözleşmesinde yer alan günlerde ödemelerin yapılmasını ister.

Kredi Notumu Tekrardan Yükseltebilir miyim?

Kredi notu kişilerin finansal performanslarına göre şekil alan sembolik rakamları ifade eder. Dinamik bir özellik gösteren bu puan, yapacağınız ödemeler dolayısıyla ani şekilde yükselişe geçebilir. Aynı şekilde ödemelerin gecikmesi durumunda da düşüş gösterir. Ancak kredi notunuz riskli seviyelere düştükten sonra belirli yöntemleri uygulayarak notunuzu tekrardan yükseltebilirsiniz. Düşük limitli kredilere ve kredi kartlarına başvurarak ödeme düzeni sağlamanız, kredi skorunuzu yükseltecektir. Ayrıca otomatik ödeme talimatı vermek ve internet bankacılığını aktif kullanmak da kredi notunu yükselten etkenlerdir.

Kredi Notu Düşük Olan Biri Kredi Çekebilir mi?

Kredi skoru düşük olan kişilerin, kredi başvuru süreçleri oldukça sancılı geçer. Çünkü kredi skoru düşük olan kişiler geri ödeme performansı bakımından güvensiz bulunur. Bu tarz durumlarda kredi kullanabilmek için bankayı geri ödemede somut verilerle ikna etmeniz gerekir. Bankaya bir taşınmazı ipotek ettirerek ya da gelir durumu yüksek bir kişiyi kefil göstererek kredi kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Troy Anlaşmalı Banka Kartları Nelerdir? başlıklı makalemizde garanti bankası Troy, iş bankası Troy ve Troy anlaşmalı kredi kartları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.