Birçok kişi ihtiyaçları doğrultusun da bankalara kredi başvurusun da bulunuyor. Kredi başvurusun da bulundukları bankalar ise istedikleri kredi miktarını çeke bilmeleri için bazı şartlar ve evraklar talep ediyor. Bankaların talep etmiş oldukları başlıca şartlardan biri kredi başvurusun da bulunan kişinin sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekiyor.

Ancak ülkemizde birçok ev kadını ve serbest meslek yapan kişilerin sigortaları bulunmuyor. Bankalar genel olarak sigortası ve düzenli bir geliri olamayan kişilere kredi vermiyor. Ancak sigortasız ve düzenli bir geliri olmayan kişiler için kredi çekmesi mümkündür. Buna rağmen bazı bankalar sigortasız kişilere de kredi çekme imkânı sunuyor.

Sigortasız Kişiler Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Herhangi bir sigortası, sağlık güvencesi ve düzenli geliri bulan mayan kişiler Bankaya kredi çekme başvurusun da bulunduğu takdirde banka kredi çekmek isteyen kişinin banka müşterisi olup olmadığına ve eğer banka müşterisi ise daha önceki kart ödemelerine bakar eğer daha önceki kart ödemelerinizi düzenli olarak yatırılmışsa bu durum kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecek ve bu sayede kredi çekme şansınız da artacaktır.

Fakat kredi çekmek istediğiniz banka ya ait olan kart borçlarını düzenli bir şekilde yatırmamış ve bankanın kara listesine düşmüşseniz bankalardan kredi çekme şansınız neredeyse bulunmuyor. Ancak üzerinize kayıtlı olan ev, arsa ve araba gibi yüksek değere sahip malvarlığınız bulunuyor ise çekmek istediğiniz kredi karşılığın da sahip olduğunuz mal varlığınızı ipotek olarak göstererek kredi çekme şansınız bulunuyor.

Sigortasız Kişiye Kredi Veren Bankalar

Halkbank: Devlet destekli olan Halk bankası sigortası bulun mayan kişilere kredi çekme işlemin de müşterilerinin zor durumda kalmaması için gerekli talepler karşılandığı takdirde sigortasız kişilere kredi veriyor.

Yapı Kredi: Yapı kredi bankası sigortası bulunmayan kişilere gerekli talepleri karşıladıkları takdirde 10.000TL civarında kredi veriyor.

Finansbank: Finans bankası da kredi çekmek isteyen kişiler talep edilen koşulları yerine getirdiği takdirde sigortası olmayan kişilere kredi çekme imkânı sunuyor.

Denizbank: Deniz bankası da kredi çekmek isteyen kişiler istenilen koşulları sağladığı takdirde sigortası olmayan kişilere kredi çekme imkânı sunuyor.

 

Bir önceki yazımız olan Sürekli Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanını Düşürür Mü? başlıklı makalemizde kredi notu neden düşer, kredi puanı neden düşer ve sürekli kredi kartı başvurusu kredi puanını düşürür mü hakkında bilgiler verilmektedir.