Kişilerin ödediği prim karşılığı, önlerine çıkabilecek her türlü risk açısından oluşacak hasarını koruma altına aldığı; sigorta şirketi ile arasında bulunan bir çeşit sözleşmeden ibarettir.

Bunun dışında toplumsal dayanışmanın da resmi temellerle sağlandığı sigorta, özünde her bireyin bir başka bireye ait hasar karşısındaki zararını yardım yoluyla azaltmasına yardımcı olduğu bir sistemdir.

Sigortanız ne kadar çok kişinin kayıtlı olduğu bir sistemde ise, zararınıza o kadar çok kişi ortak olur ve en az hasarla, tek seferde çok büyük meblağ ödemek zorunda kalmadan rahat bir nefes almış olursunuz.

 Sigortanın İlk Ortaya Çıkışı

Sigortacılığa benzer ilk çalışmalar bundan ortalama 4000 yıl önce Babiller döneminde yapılmaya başlanmıştır. Babil o dönemlerin ticaret noktası iken, kervan tüccarlarına ( bu tüccarlar çok uzak hiç bilinmeyen yerlerden de gelebilirlerdi) borç veren birtakım sermaye sahibi kişiler, bu kervanların soyulması yada fidye ödemeleri gibi durumlarda onların borçlarını silmişler ve tüccarlardan bu borcu geri aldıklarında ise, aldıkları riske karşılık toplam borçtan bir miktar para alırlardı. Bunu yasalaştıran Kral Hammurabi’nin kanunlarının en büyük ve dikkat çeken özelliği ise; zarar gören tüccarların zarar görmesini önlemekti. Çünkü iyi ticaret yapmış olanların kazancını orda zarar gören hiçbir kazanç sağlayamamış tüccarın da bundan yararlanmasına imkân vermişti.

Günümüzde var olan sigorta işlemlerinin de mantığı aslında tam da budur.

Sigorta Türleri Nelerdir?

  • Özel Sağlık Sigortası

Hastalık ve kazalar kapsamında sağlık giderlerinizin teminatı sayılacak şekilde düzenlenmiş kişiye özel planlamadır. Bu sigorta ile hastane,eczane gibi kurumlarda bütün sağlık harcamalarınızı yapabilir; aile bireylerinizi de bu sigortadan faydalandırabilirsiniz.

  • Zorunlu Trafik Sigortası

2918 Karayolları Trafik Kanunu kapsamında trafikteki her aracın yaptırmakla mükellef olduğu bir sigortadır. Kaza söz konusu olduğunda sizin karşı tarafa verdiğiniz ya da kazada sizin gördüğünüz zararı bu sigorta öder.

  • Araç Kaskosu (sigortası)

Bu sigorta ile aracınızın başına gelebilecek her türlü olumsuz koşul karşısında(yanma, çarpışma, başka araçların aracınıza verdiği hasarlar) oluşabilecek zararlara karşı korumaya alır.  

  • DASK (zorunlu deprem sigortası)

Olası bir deprem riskine karşı gayrimenkullerinizi sigortalattırmanız demektir. Amaç deprem öncesinde sağlıklı yapılaşmanın sağlanması, depremden sonra ise insanların kayıp miktarının en aza indirilmesidir. Çünkü ülkemiz deprem kuşağında bulunması sebebiyle her an deprem riski ile karşı karşıyadır. Bu sigorta çeşidi her bireyin muhakkak ihmal etmemesi gereken bir husustur.

  • Bes (bireysel emeklilik sistemi)

Kişilerin devletin sağladığı sosyal güvenlik sistemlerine ek olarak, emekli olduktan sonra daha konforlu şekilde hayatlarını sürdürmek üzere kendi rızalarına dayalı olarak özel bankalar aracılığı ile yaptığı bir birikim sistemidir. Günümüzde devlet desteği ile beraber her çalışandan zorunlu olarak da katılım sağlanan bir sistem haline gelmiştir.

Bir önceki yazımız olan DASK Nedir, DASK ı Kimler Yaptırmalı? başlıklı makalemizde dask nedir, dask yaptırmamanın cezası nedir ve dask yaptırmazsam ne olur hakkında bilgiler verilmektedir.