Kredi ve ya kredi kartı borcu bulunan pek çok kişi geçtiğimiz dönemlerde çıkartılan sicil affının 2019 yılında da yapılmasını beklemektedir. 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlerden önce bu borçlarla ilgili bir düzenleme gelip gelmeyeceği vatandaşlar tarafından beklenmektedir. Devlete olan borçlar konusunda düzenleme yapılmasına rağmen vatandaşların bankalara olan borçları konusunda yeni bir haber verilmedi. Sicil affı konusunda ilgili tüm detaylar haberimizde bulabilirsiniz.

Sicil Affı Nedir?

İnsanlar kredi ihtiyaçları ortaya çıktığı zaman soluğu bankalarda aramaktadır. Bankalar insanlara farklı alanlarda kredi imkanı sağlamaktadır. Geri ödemelerin düzensiz, eksik ya da hiç yatırılmaması da kişilerin kredi sicil geçmişini etkilemektedir. Bir sonraki kredi ihtiyaçlarında, kredi çekmek ve ya kredi kartı almak istediğiniz zaman sicil önünüzde engel olacaktır. Kredi sicil affı ise bankaların kara listesinde yer alan vatandaşlara verilen bir şanstır. Bu şans ile listeden isminizi kaldırabilirsiniz. Kredi sicilinizi temiz duruma getirmek ve listeden adınızı sildirmek için borçlarınızın tamamını kapatmanız ve 5 yıl süre kadar beklemeniz gerekir. Bu düzenleme geçtiğimiz yıl borçlu vatandaşlara verilmişti. Farklı nedenlerden dolayı kara listeye girmiş olan kişiler sicil affını içeren düzenleme yürürlüğe girerek borçlu kişiler 6 ay içerisinde borçlarının tamamını ödemeleri ya da yeniden bir yapılandırma yolunu seçmesiyle aftan yararlanmıştır.

Kredi Sicil Affı Nasıl Yaptırılır?

Sicilinizi temiz duruma getirmek için verilen aflardan yararlanarak bankalar ile aranızda bulunan deme ilişkinizi düzene koyabilirsiniz. Geçtiğimiz dönemlerde verilmiş olan sicil affı yasasının 2019 yılında da verilmesi düşünülüyor. Kredi sicil affından yararlanabilmek için vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Kara listeden çıkmak için mevcut borçların tamamının kapanması gerekir.

Kredi sicil addı için kredi aldığınız bankaya başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Bankalara yapılan başvuru sonrasında kara listeye girmenize neden olan kredi borcu ödenmektedir. Kredi borçlarını peşin ödeyemeyecek olan kişiler bankalar farklı ödeme imkanları verebilmektedir. Yapılandırılmış ya da peşin ödediğiniz borçlardan sonra kredi siciliniz temize çıkacaktır.

Kredi Sicili Temizleme

Kredi sicil affından faydalansanız da ödeme sırasında borçlarınız için faiz oranları uygulanmaktadır. Ödeme işlemleri de bu faizlere göre yapılır. Bankalara gerçekleştirilecek olan başvurular sonrasında borçlarınız için peşin ödeme ya da yapılandırma seçeneği devreye girmektedir. Kara listeden çıkmak için mutlaka mevcut borcunuzun tamam kapatılmalıdır. İcraya düşmüş ya da yasal takibe alınmış bütün borçlarınızı kapattıktan sonra sicilinizi temizleyebilirsiniz.

Kimler Sicil Affından Faydalanabilir?

Sicil affından gerçek ya da tüzel kişiler faydalanabilir. Ülkemizde 2 milyon şirket ve 11 Milyonda vatandaş bu haktan yararlanmıştır.

2019 Yılında Kredi Sicil Affı Çıkacak Mı?

2018 yılında kredi sicil affından milyonlarca kişi faydalanmış ve sicillerini temizlemiştir. Aynı yasanın 2019 tarihinde de gelmesi düşünülüyor. Tahminlere göre sicil affının yerel seçimlerden önce açıklanacağı bekleniyor. Geçtiğimiz dönemlerde Esnaf ve Sanatkarların devlete olan borçları düzenlenmişti. Bu düzenleme yapılmasıyla beraber herkesin aklına sicil affı geldi. 2019 kredi sicil affı düzenlemeleri ile ilgili olarak Bendevi Palandöken bazı açıklamalarda bulundu. Milyonlarca kişinin bankalara kredi borcu bulunduğu söyleyen Palandöken borcunu ödemek için fırsatı olan kişilerin borçlarını sildirmek istediğiniz söyledi. Ödeme konusunda zorluk yaşayan esnaflara ve vatandaşlara yardım edilmesini gerektiğini söyleyen Palandöken borçların yapılandırması ile birlikte sicil affının uygulama konulması gerektiğini açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Varlık Yönetim Şirketleri Nedir? başlıklı makalemizde Borcum Varlık Yönetim Şirketlerine devredilmiş, Varlık Yönetim Şirketleri ne iş yapar ve Varlık Yönetim Şirketleri yasalmdırı hakkında bilgiler verilmektedir.