Emeklilik Yaşımı Nasıl Hesaplarım? 2020

Emeklilik yaşı hesaplaması nasıl yapıldığı herkes tarafından merak ediliyor. 4A, 4B ya da 4C sigorta koluna bağlı olarak çalışanların emeklilik hesaplamaları farklıdır. Yani SSK’lı olarak hizmet veren bir işçi ile Bağkur üzerinden prim ödemesi yapanların emeklilik süreleri aynı değildir. Yaş ve prim sayısı emeklilikteki 2 önemli husustur. Ayrıca kadın ve erkeklerin emeklilik hesaplaması da farklılık gösterir.

SGK Hizmet Dökümümü Nasıl Öğrenebilirim? 2020

Erkeklerde askerlik, kadınlarda ise doğum için 2 yıl prim olarak ödenebilir. Ne zaman emekli olurum sorgulaması yapmadan önce hizmet dökümünüzü görüntülemeniz yararınıza olacaktır. Çünkü hizmet dökümünüzü görüntüleyerek kaç yıl prim ödediğinizi öğrenebilirsiniz. E Devletten hizmet dökümü sorgulamak için aşağıdaki bağlantı linklerini kullanabilirsiniz…

4A HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA EKRANI

4B HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA EKRANI

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

SGK’nın resmi internet sayfasından “Ne zaman emekli olurum?” sorgulaması yapabilirsiniz. Ancak bağlı bulunduğunuz sigorta koluna göre sorgulama yapmayı unutmayınız.

SGK EMEKLİLİK YAŞI SORGULAMA 2020

Bir önceki yazımız olan Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde yaşlılık maaşı 2019, yaşlılık maaşı 2019 da ne kadar olacak ve yaşlılık maaşı nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.