Yurt dışı, yurt içi ya da yurt dışından Türkiye’ye seyahat etmekte olanların seyahat sırasında başlarına gelebilecek olan olumsuz durumları, sağlık sorunları gibi riskleri kapsamına alan sigorta türüdür seyahat sigortası. Primleri ve teminatları değişkenlik gösteren seyahat sigortasının süreleri de bireylere göre bazı durumlarda değişkenlik gösterebiliyor. Bu süreç, sigortalı kişinin şehir ya da ülke dışına çıkış yapacağı tarih ile alakalı olabiliyor.

Sigorta firmaları, yapılan poliçenin geçerliliğinde oluşabilecek kaza ya da ani durumlarla ilişkili olan hastalıklar oluşması halinde sigorta giderlerini karşılamakta ve poliçenin kapsadığı belli teminatları bünyesine almaktadır. Fakat seyahat sigortasındaki teminatlar, seyahat sigortasının kapsadığı seyahat süresince geçerli olabiliyorlar.

Seyahat Sigortasının Seyahat Durumlarına Göre Sürelerinin Belirlenmesi

Yurt dışına gerçekleşen seyahatlerde, seyahat sigortasının süresinin belirlenmesi Türkiye sınırlarının dışın çıkılması durumunla başlamış oluyor. Bu durum da kişinin pasaportuyla tespit ediliyor. Türkiye sınırlarına giriş yapıldığında ve pasaport teyidi gerçekleştiği zaman da bu süre sona eriyor.

Yurt dışından Türkiye’ye gerçekleşen seyahatlerde, Türkiye sınırlarına giren kişinin pasaportla teyit edilmesi durumunda sigortanın süresi başlamış oluyor. Türkiye sınırları dışına çıkan kişinin pasaport teyidi yapıldıktan sonra da seyahat sigortası kapsamı sona erer.

Yurt içerisinde gerçekleşen seyahatlerde, sigorta süresinin başlangıç ve sona eriş tarihleri seyahat sigortası poliçesinde belirlenmiş olur. Seyahat sigortasının süreleri bireylerin yurt dışı veya yurt içi seyahatlerine bağlı olarak primlerde farklılık gösteriyor. Bu değişkenlerle birlikte kişinin alacağı seyahat sigortasının fiyatları da farklı oranlarda olacaktır.

Seyahat Sigortasının Primlerini Etkileyen Değişkenler

Seyahat sigortasının primleri;

*Seyahatin başlangıç ve bitiş tarihleri,

*Seyahat edilecek olan ülke,

*Seyahat edecek olan kişi sayısı,

*Seyahat edecek kişilerin cinsiyetleri ve yaşları,

*Seyahat sigortasındaki poliçe limitleri gibi değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterebiliyor.

Seyahat sigortası satın alan bireyler, yolculuk sırasında karşılaşılabilecek olan belli bazı risklere karşı seyahat poliçesinde belirlenen önlemlerle korunmuş ve güvence altına alınmış olacaklardır. Yolculuklarını teminat altına almayı isteyen kişilerin bu nedenlerden ötürü seyahat sigortası yaptırmaları da önemli bir unsurdur.

Bir önceki yazımız olan Sigorta Ve Sigorta Çeşitleri başlıklı makalemizde sigorta çeşitleri, sigorta nedir ve sigorta önemlimidir hakkında bilgiler verilmektedir.