Tatil programınızı ayarlamak için az zaman harcamazsınız. Tüm sezonun gerginliğini üzerinizden atmak, güzel dinlenmek adına bütçenize uygun tatil mekanı, otel, şehir ararsınız. Herkes gibi tatilinizin iyi geçmesi kadar güvenilir olmasını da istersiniz. İster yurt içi, isterse de yurt dışı ülkelere gitmek ve tatil yapmak istiyorsanız tatil planlamanıza mutlaka seyahat sigortasını eklemeği unutmayın.

Seyahat Sigortası Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Seyahat sigortası size tatiliniz boyunca güvence sağlamakta. Beklenmedik kaza veya hoş olmayan durumlardan sigortalanmak sizin de hakkınız. Seyahat sigortası yaptırarak kendinizi bu gibi durumlardan rahat koruyabilirsiniz. Örneğin, uçakla seyahat ettiğiniz zaman belirli sebeplerden dolayı gecikmeler yaşanabilir. Saatlerce hava alanında beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda sizin yemek, kalacak yer gibi temel ihtiyaçlarınızı seyahat sigortası karşılamaktadır. Aktarmalı uçuşlarda en çok yaşanan durum valiz kaybıdır. Bu durumda bile seyahat sigortanız varsa içiniz rahat olabilir.

Seyahat Sigortası Pahalı mı?

Seyahat sigortası hizmeti sunan onlarca firma vardır. Gerekli olan evrakları imzalayarak, kısa sürede seyahat sigortasını almanız mümkün. Farklı firmalar ve sigorta şirketleri size farklı seyahat sigorta seçenekleri sunar. Avantajlı paketler de buna dahil. Seyahat sigortası için ödeyeceğiniz fiyat gideceğiniz yere ve tatil süresine göre farklılık gösterir. Örneğin yurt içi tatiliniz için 5 günlük yaptıracağınız seyahat sigortası ortalama 16 TL olduğu halde, yurt dışı tatilinizin 5 günlük seyahat sigortası yaklaşık 29 TL olabilir. Seyahat sigortası için ödemeniz gereken ücret seyahat sigortası yaptıracağınız sigorta şirketlerine göre, üyelik durumunuza göre, bazen de tatil yerine ve sezonuna göre değişebilir.

Seyahat Sigortasına Neler Dahil?

Seyahat öncesi yaptıracağınız seyahat sigortası aşağıdakileri kapsamaktadır:

​​Sağlıkla ilgili sorunlarda gereken tıbbi yardım, cenaze işlemleri ve nakli, gerektiğinde refakatçi gönderilmesi ve onun tüm masrafları (konaklama, gönderilme), hukuki destek, danışma ve yardım, sigorta yaptıran kişinin vefatı durumunda birinci dereceli akrabalarının gönderilmesi, bagajın çalınması veya alanda kaybı gibi durumlarda seyahat sigortası ile güvende olacaksınız. Bu nedenle seyahat öncesi seyahat sigortanızı yaptırmağı ihmal etmeyin, kendinizi sigortalayın.

Bir önceki yazımız olan Kaç Çeşit Sigorta Vardır? başlıklı makalemizde sigorta çeşitleri ve Sigorta Türleri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.