Türkiye dünya üzerinde tarımsal açıdan en yüksek verimliliğe sahip olan topraklara sahiptir. Tarım sektörünün büyümesi ve gelişmesi adına tarım ile ilgilenen kişilerin seracılık açma düşünmesi beraberinde kredi alma durumunu da getirir. Tarımın desteklenmesi ve ülkenin gelişimi açısından devlet destekli olarak bankalar tarafından müşterilere verilen seracılık kredisinin sıfır faiz oranı ile çekilme durumu da mevcuttur.

KOSGEB Destekli Seracılık Kredisi

Seracılık kredisi devlet destekli olduğundan dolayı KOSGEB ve Ziraat Bankası aracılığı ile bireylere bu alanda yapacakları kredi başvuruları sonucunda 50 bin TL değerinde yüzde 0 komisyonlu kredi imkanı sunulur. Bu 50 bin TL değerindeki kredi devlet tarafından hibe olarak girişimcilere verilmekte bunun üzerine çekilecek olan 1.000 TL değerine kadar olan krediler yüzde 0 komisyon ile ek olarak talep edilebilme hakkı girişimciler için mevcuttur.

Sera Kredisi Veren Bankalar Hangileridir

Bu kredi çeşidi devlet desteği ile sağlandığından ötürü çoğu özel bankaların yer almadığı görülür. İki devlet bankası olan Ziraat Bankası ve Vakıfbank bu krediyi veren bankaların başında gelirken, Yapıkredi Bankası, Denizbank, Şekerbank, Türkiye İş Bankası, Fibabanka ve Akbank kurumlarının da seracılık kredisi için devlet ile anlaşma sağladığı görülür. Bu bankaların her birinin faiz oranları farklı olmakla birlikte bankaların resmi web siteleri üzerinden seracılık kredisi ile ilgili bilgi alabilmek ya da bankaların müşteri hizmetlerini arayabilmek mümkündür.

Ziraat Bankası’nın Sunduğu Seracılık Kredisi İmkanları

Adından da anlaşılacağı üzere ziraat ve tarım konusunda çiftçilerin en bilinir bankası olan Ziraat Bankası seracılık konusunda da müşterilerine diğer bankalara oranla pek çok ayrıcalık sunar. Devletin vermiş olduğu hibe miktarının üzerine çıkmak isteyen girişimcilerden her hangi bir faiz talebinde bulunmayarak geri ödemelerde girişimcileri rahatlatır. Burada kredi verilirken dikkat edilen bir husus seracılık yapılacak olan alanın devlet tarafından kontrol edilerek onay vermesi ve banka sistemine düşmesidir. Bu şartlar sağlandıktan sonra banka seracılık kredisini girişimciye verir. Fizibilite raporunun onaylanmasının ardından girişimci talep ettiği takdirde 100 bin TL değerine kadar devlet hibesinin çıkma ihtimali bulunur.

Bir önceki yazımız olan Çekilen Kredinin Faizi Değişir Mi? başlıklı makalemizde Çekilen Kredinin Faizi yükselir mi hakkında bilgiler verilmektedir.