Acil olarak nakite ihtiyaç duyan bireylere bazı kuruluşlar senetle borç para temin edebiliyorlar. Bu kuruluşlar arasında vakıflar, kuyumcular, faktoringler ve bireysel şirketleri sayabilmemiz mümkün. Bazı firmalar sanal tefeci adıyla anılırken, bazılarıysa bu işi yasal olarak belirlenen şartlar dahilinde yerine getiriyorlar ve imzalanan borç beyan taahhütnamesiyle birlikte nakit para verebiliyorlar.

Senetle Borç Para Başvurusunda Dikkat Edin

Senet karşılığında borç para verdiğini iddia eden yerlere bireylerin başvurmadan önce, kurum veya kişilerin yaptığı işi, bu işi ne amaçla yaptıklarını ve nakit parayı nasıl sağladıklarını araştırmak büyük önem taşıyor. Bu kurumların kötü niyetli olarak kişinin çeşitli evrak veya kişisel bilgilerinin çalınmasına kadar büyük sıkıntılar ortaya çıkarabilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle senetle borç para başvurusunda bulunacak olan bireylerin bu araştırmaları yaptıktan sonra güvenilir bir kuruma başvuru yapmaları doğru bir seçenek olacaktır.

Senetle Borç Alınabilen Kuyumcular

Her türde döviz, para birimi, altın ve bono bozdurabilen sarrafların kimisi senet karşılığında bireylere borç para temin edebilirler. Bütün kuyumcuları kapsayan bir durum olmasa bile, belli bazı kuyumcuların bu işlemi yaptıkları görülebiliyor.

Kuyumculardan senet karşılığında, aylık olarak taksitli şekilde altın satın alan kişiler, bu altını aldıkları kuyumcuda ya da bir başka kuyumcuda altını bozdurarak anında nakit paraya kavuşabilirler. Diğer bir yöntem olarak da sarraflarla sözleşme imzalama yöntemiyle senetle borç para alınabilir. Bu yöntemdeyse kuyumcu, bireyin borcu ödeyebilecek gelir veya mülkü olup olmadığına bakarak senetle para temin ederler.

Bankalardan Senetle Borç Para Alınabilir mi?

Bankalardan kredi çekme işlemlerinde olduğu gibi senetle para verildiği bazı zamanlarda duyulur. Fakat kamu bankaları veya yerli ya da yabancı bankalardan senet karşılığında borç para alınamaz. Kurumlara başvurmadan bankalardan borç para almak isteyen kişilerin, eğer sicil veya kredi notunda sorunlar yaşıyorlarsa bunlar için kredi çekme yöntemlerini araştırmaları gerekiyor.

Senetle Borç Para Temin Eden Vakıflar

Türkiye’de bulunan bazı vakıf kurumları üyelerine kredi imkanı tanıyabiliyorlar. Devlet desteğiyle işletilen vakıfların yanı sıra özel vakıflardan da senetle borç alabilmek mümkün olabiliyor. Eğitim, maddi yardım, sağlık gibi ihtiyaçlarda bu vakıflara başvurulabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir? başlıklı makalemizde bankaya otomatik ödeme talimatı ve fatura otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.