Şehit yakınları, yakınlık durumlarını belgelemeleri halinde bankaların sunduğu faizsiz konut kredisi ve ihtiyaç kredisinden yararlanabilmektedir. Bu krediler devlet desteği altında verilmektedir. Başvurunun yapıldığı bankaya göre kredi başvuru koşulları değişkenlik göstermektedir. Eğer şehit kredisi başvurusu özel bir bankaya yapılıyorsa başvuru esnasında kredi notu daha önemli olurken devlet bankasına yapıldığında ise başvuru yapan şehit yakınının gelir düzeyi önem kazanmaktadır.

Şehit Kredisi Veren Bankalar

Şehit kredileri veren bankalar içerisinde Halkbank yer almaktadır. Vefa kredisi adı altında şehit yakınlarına kredi veren banka, başvuruda bulunanlara ihtiyaç ve konut kredisi olmak üzere iki çeşit kredi türü sunmaktadır. Vefa ihtiyaç kredisi içeriğine bakıldığında banka tarafından belirlenen tutar elli bin Türk lirasıdır. Kırk sekiz ay vade ile verilen bu kredi için faiz oranı yüzde 1.20 olarak belirtilmektedir. Bu kredi türünden yararlanabilmek için bazı belgelerin bankaya ibrazı gerekmektedir. Belgeler arasında şahadet belgesi yer almaktadır.

Halkbank vefa konut kredisi için belirlenen tutar ise yüz bin Türk lirasıdır. Bu kredi türü için otuz altı ay ve yüz yirmi ay olmak üzere iki tür vade bulunmaktadır. Buna bağlı olarak faiz oranları da yüzde bir civarında değişmektedir. Banka bu iki kredi türünden de tahsil ücreti almamaktadır. Halkbank tarafından sunulan vefa kredilerinden şehit yakınlarının yanı sıra Malul/ Muharip gaziler de yararlanabilmektedir.

Şehitlere Faizsiz Konut Kredisi

Şehitlere faizsiz konut kredisi Ziraat Bankası tarafından da verilmektedir. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Hak Sahipliği Belgesi alınmalıdır. Alınan belge ile Ziraat Bankası’na başvuru yapılmaktadır. Belge neticesinde verilen şehit kredilerinin tutarı her yıl belli oranda artırılmaktadır.

Verilen şehit kredileri geri ödemesi maaş üzerinden kesinti şeklinde yapılır. Kesinti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından maaşın bir bölü dördü üzerinden gerçekleşir. Faiz uygulanmayan şehit kredisinin vadesi ise kredinin ödendiği vakittir. Fakat kredi ilk verildiğinde tutar üzerinden yüzde bir oranında masraf kesintisi yapılmaktadır. Kredi başvurusu ile alınması arasında geçen süre ortalama bir hafta ile üç hafta arasında değişmektedir. Diğer kredi türlerine kıyasla şehit kredisi için süre daha uzundur. 

instagram beğeni satın al

Bir önceki yazımız olan Paykasa Nedir? başlıklı makalemizde Paykasa, Paykasa ile para çekme ve Paykasa ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.