Sanal kredi kartı genellikle sık internet alışverişi yapan bireylerin kullandığı güvenli bir bankacılık ürünüdür. İsmi gibi sanaldır ve fiziki bir ürün beklenmemelidir. İçerisine limit yüklenerek internet alışverişi gerçekleştirilir ve alışveriş sonrasında iptal edilir. Yeni alışveriş için yeni bir sanal kredi kart oluşturulabilir. Bu yalnızca birkaç dakika alan basit bir işlemdir. Çağrı merkezinden ya da internet bankacılığından sanal kredi kartı oluşturmak mümkündür.

Sanal Kredi Kartı Oluşturmak

İnternet bankacılığındaki kartlar menüsünden sanal kredi kart oluşturulabilir. Anında oluşan bu karta fiziki asıl kredi kartından limit yüklenir. Satın alınacak ürün ne tutarda ise o kadar limit yüklenmelidir. Ardından ürün alışı bu sanal kart bilgileri ile gerçekleştirilir ve sanal kredi kartı iptal edilir. Sanal kredi kartında aynı fiziki kart gibi numaraları ve CVV kodu bulunur. Yeni bir alışverişte yeni bir sanal kredi kartı oluşturmak mümkündür. Bankalar sanal kredi kartı için herhangi bir sınırlandırma getirmez.

Sanal Kredi Kartın Avantajları Neleredir?

Öncelikle güvenli alışverişte sanal kredi kartı kullanımı bankalar tarafından sık önerilir. Sanal kredi kartı kullanarak asıl fiziki kartın limiti riske atılmaz. Yani sanal kredi kartı bilgileri kopyalansa dahi içerisindeki limit kadar kullanılır. Ayrıca sanal kredi kartı iptal edilip yenisi oluşturulduğu her seferde kart numaraları değişir. Böylelikle numaraları kopyalanan sanal kredi kartı iptali ile birlikte risk de ortadan kalkar. Ancak oluşturulan sanal kredi kartları alışveriş yapıldıktan sonra mutlaka iptal edilmelidir.

Sanal Kredi Kartı ile İlgili Merak Edilenler

Sanal kredi kartı ile ilgili en sık merak edilen konu borç ödemesinin hangi karta yapılacağıdır. Sanal kredi kartı limitini asıl karttan aldığı için borcu da asıl karta yansır. Yani fiziki gerçek karta ödeme yapılır. Ayrıca sanal kredi kartından aidat alınacağına yönelik asılsız bilgiler doğru değildir. Sanal kredi kartı fiziki olarak basılmayan bir kart olduğu için herhangi bir masrafa tabi tutulmaz. Bunun yanında sanal kredi karta fatura talimatı vermek isteyenler sanal kredi kartı iptal etmemelidir. Çünkü sanal kredi kartı iptal edilip yenisi oluşturulduğunda kart numaraları değişeceği için faturalar ödenmez. Zaten iptal edilmeyen sanal kredi kartları da aynı fiziki kartlar gibi risk teşkil eder.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Yıllık Aidat İadesi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde denizbank kredi kartı yıllık aidatını geri alma, garanti bankası kredi kartı yıllık aidatını geri alma ve kredi kartımın yıllık aidatını nasıl geri alırım hakkında bilgiler verilmektedir.