Gelişen teknoloji ile birlikte mağazalardan ya da marketlerden birebir olarak yaptığımız alışverişlerin, internet üzerinden online yapılması mümkün hale gelmiştir. Fakat internetten alışveriş yaygın hale geldikçe birçok tehlikeyi de beraberinde getirdi. Bunların en önemlisi ise dolandırıcılık olaylarının çoğalmasıdır. Bu gibi dolandırıcılık vakalarını en aza indirmek adına kredi kartınız ya da banka kartınız olmasa da sanal kart oluşturarak da güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

İnternetten Yapılan Alışverişin Riskleri

  1. İnternet üzerinden yapılan alışveriş son yıllarda yaşanan dolandırıcılık olaylarından sonra kullanıcıların gözünde olan güvenirliğini büyük ölçüde yitirmiştir.
  2. Kredi kartı ile yapılan bu alışverişlerin tahsilat işlemleri sırasında ilgili ödeme ekranına kredi kartı ve kişisel bilgileri girilmek durumundadır.
  3. Girmiş olduğunuz kredi kartı ve kişisel bilgileriniz çalınabilir, kartınızdan alışveriş tutarınızın üzerinde para tahsil edilebilir ve zor durumda kalınabilir.
  4. Bu durumdan büyük endişe ve korku duyan kişiler internet üzerinden online olarak alışveriş yapmaktan çekiniyor ve uzak durmayı tercih ediyor.

Özellikle de ülkemizde henüz gelişme aşamasında olan “e-ticaret” e karşı insanların ön yargılı yaklaşımları sürüyor. Son yıllarda e- ticarette her ne kadar bir oran artışı söz konusu olsa da henüz online alışverişi deneyimlememiş olan bir çok kullanıcı vardır. İnternetten alışveriş sırasında oluşan mağduriyetlerin giderilmesi ve haklarının devlet tarafından korunmasında 4077 sayılı kanunun 9/A maddesi gereğince hakların koruma altında olduğu bilgisini paylaşmakta fayda var.

Online Alışveriş Güvenli Midir?

“3 D Güvenlik Önlemi” ve “SSL Sertifikası” ile kredi kartlarından güvenli bir şekilde alışveriş yapılabilir. SSL Sertifikasına sahip olan alışveriş sitelerinden işlem yaptığınız zaman, kredi kartı bilgileriniz özel bir teknik ile direkt olarak bankaya iletilir. Alışveriş tutarınız, kredi kartınızdan doğru ve güvenli bir şekilde tahsil edilir. Bu yol ile birlikte kredi kartı sahiplerinin bilgileri şifrelenir ve ikinci, üçüncü şahısların eline geçme ihtimali en düşük seviyeye düşürülür. İnternet üzerinden alışveriş gerçekleştiren tüketicilerin bütün hakları ticaret kanunları tarafından korunur. Bu kanunlar kapsamında ise e-ticaret siteleri mesafeli satış sözleşmesi bilgisini bulundurmak ve sunmak zorundalar. Tüketici alışveriş sonrasında tüm yasal haklarını kullanma özgürlüğüne sahiptir. Bu konuda “Tüketici Mahkemeleri” de vatandaşa destek vermektedir.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Sanal kart oluşturmak için kullandığınız bankanın internet ya da mobil uygulamasından giriş yapın. Daha sonra kartlarım sekmesinden sanal kart bölümüne girin. Buradan varsa daha önceki kartlarınızı görüntüleyebilir ve yeni kart oluşturabilirsiniz. Eğer riskli bir siteden alışveriş yapacaksanız kartınızı alışverişten hemen sonra iptal edebilir ve yenisini oluşturabilirsiniz. Ayrıca oluşturmuş olduğunuz sanal kart limitini de yine bu ekrandan yapabilir ve sadece alışveriş yapacağınız zaman karta limit aktarabilirsiniz. Bu sayede alışverişiniz daha güvenli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı 2018 başlıklı makalemizde ev hanımları emekli olabilir mi, ev hanımları kaç yılda emekli olabilir ve ev hanımları nasıl emekli olur hakkında bilgiler verilmektedir.