Sahte para ile ilgili herhangi bir durumla karşılaşmamış olanlar bu mevzuya biraz uzak olabilir. Fakat gazetelerde ve televizyon haberlerinde Emniyet Müdürlüğü’nün sahte para operasyonu yaptığını duyarız. Basılan bu sahte paralar farkında olmadan bizlerin eline de geçebilir. Gerçek paralar yırtıldığında veya yıprandığında Merkez Bankası tarafından değiştirilmektedir. Bankanın değişim yapması kişileri mağduriyetten kurtarır. Fakat elinizdeki sahte para ise hiçbir şekilde değişim yapılması mümkün değildir. Alışveriş yapıldığında bazı işyeri sahiplerinin yüksek meblağdaki banknotları kontrol ederek almalarının sebebi de mağdur olmamaktır. Sahte para nasıl anlaşılır konusu bütün vatandaşların bilmesi gereken bir husustur. Bundan dolayı Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sitesinde gerçek paraların nasıl olması gerektiği ve sahte paranın nasıl anlaşılacağına dair bilgiler paylaşmaktadır. Bu bilgileri öğrenmekte fayda vardır.

Gerçek Parada Olması Gereken Özellikler

Sahte para devlet ekonomisine büyük bir zarardır. Bundan dolayı sahte para nasıl anlaşılır olduğunu bilmek devlete karşı bir vazifedir. Bunu bilebilmek için öncelikle gerçek Türk Lirasında bulunan özellikleri bilmek gerekir. Türk lirasının basıldığı kağıt sert ve kalitelidir. Para ışığa tutulduğunda Atatürk görseli çıkması, parlak emniyet şeridinin olması, banknot tasarımına uygun olarak konulan Holografik şeridin olması, Atatürk portresinin yanındaki Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve banknotun değeri gibi bazı yazılar kabartmalı olması gerekmektedir. Ayrıca paranın ortasında bulunan ve farklı açılardan bakıldığında renk değiştiren şerit, para ışığa tutulduğunda sol üst köşedeki şekillerle arkasındaki şekiller birleşerek banknotun değerini göstermesi, banknotun değerini gösteren mikro yazılar, UV ışığı altında mavi ve kırmızı renklerde parlama yapıyorsa paranız gerçektir. Tabi filigranın sol üst köşesinde görme engelliler için parmakla hissedilen kabartmalar yazılarını unutmamak gerekir.

Sahte Para Nasıl Olur?

Gerçek parada olması gereken özellikleri bilince sahte para nasıl anlaşılır olduğu daha rahat bilinmektedir. Sahte parada;

  • Kağıdı kaliteli değilse
  • Işığa tutulduğundan Atatürk görseli çıkmazsa
  • Emniyet şeridi olmaz, varsa da kesintili görünürse
  • Paraya farklı açılardan bakılmasına rağmen Holografik şerit parlak bir yansıma vermiyorsa, dikdörtgen içindeki TL yazısı farklı bakıldığında banknotun değerini gösteren sayıya dönüşmüyorsa
  • TCMB ve banknotun değeri kabartmalı yazılarla yazılı değilse
  • Farklı açılardan bakıldığında banknotun ortasında altın sarısına dönüşen şerit yoksa
  • Ön ve arka sol üst kenardaki şekiller birleşip paranın miktarını göstermiyorsa
  • Paranın üzerinde mikro yazılarla banknot değeri yoksa
  • UV ışık altında mavi ve kırmızı renkte parlama yapmıyorsa
  • Baraille alfabesi ile görme özürlüler için kabartılarak yazılan yazılar yoksa paranız sahtedir.

lezbiyen porno izle

visio 2016 satın al

Bir önceki yazımız olan İcradan Satılık Araç Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde bankalardan satılık icralık araçlar, icradan araç alma ve icradan ihaleyle araç nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.