Günlük işlerimizin yoğunluğundan kaynaklı bazı zamanlarda fatura ödemeyi unutabiliyoruz. İşte tam bu noktada bankalar imdadımıza yetişerek bu duruma son veriyor. Faturalarınızı eğer bir bankaya ait kredi kartınız veya hesabınız var ise otomatik ödeme talimatı vererek ödemelerinizin son ödeme tarihinde hesabınızda yeterli bakiye olması durumunda alınmasına olanak sağlayabiliyorsunuz.

Otomatik Ödeme Talimatlarınız Nasıl İşliyor

Otomatik ödeme talimatı verdiyseniz eğer hesabınızdan, hesabınızda muhakkak faturanızın son ödeme tarihinde bakiye bulunması gerekmektedir aksi takdirde faturanız ödenememiş olur. Müşteri talebine bağlı olarak ya da maaş hesabı açtırıldığı zaman bazı bankalar hesabınıza kredili mevduat hesabı tanımlaması gerçekleştirerek hesabınızda bakiye olmaması durumunda bu krediden otomatik olarak alacaktır. Hesabınıza da para girişi olduğu zaman bu alınan tutar hesabınızdan alınacaktır. Ancak kredili mevduat hesabından alınan tutarlar için faiz ödemesi gerçekleştirildiği için hesap hareketlerinin kontrolü önem kazanmaktadır.

Otomatik Ödeme Talimatı Hangi Kanallardan Verilebilir?

Otomatik ödeme talimatlarınızı, bankanızın şubesinden, çağrı merkezinden, internet bankacılığı veya mobil şube üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Artık günümüzde internet kullanımı oldukça yaygın olmak ile beraber şubeye gitmenize gerek kalmadan akıllı telefonunuz üzerinden de otomatik ödemelerinizi verebiliyorsunuz. Bunun yanında hesap hareketlerinizin kontrolün veya faturanızın ödenip ödenmediğinin kontrolünü sağlayabiliyorsunuz.

Otomatik Ödeme Talimatı İptali Nasıl Gerçekleşebilir?

Otomatik ödeme talimatınızı iptal ederek kendiniz elle ödeme yapmak istiyorsanız veya banka değişimi sağladıysanız yine de iptali de otomatik ödeme talimatını vermesi kadar kolay. Şubeden yapabildiğiniz gibi şubeye gitmeden mobil şube, internet bankacılığı üzerinden veya çağrı merkezi kanalı ile işlem sağlayabilirsiniz.

Hangi Ödeme Türleri Mevcuttur?

Ödeme türü olarak kredi kartınızdan veya hesabınızdan işlem sağlayabiliyorsanız. Belirtildiği üzere, hesabınızdan ödenmesi durumunda hesabınızda yeterli bakiye olması gerekmektedir. Eğer yeterli bakiye yoksa ödenmesi sağlanmamış olacaktır. Bankanız size kredi mevduat hesabı açmış olabilir ancak bazı müşteriler bu hesabı kullanmakta zorluk yaşayabilirler. Çekilen tutara hesabınızdan çekilen gün üzerinden ödeme yapılan güne kadar faiz işlenmesi durumu söz konusudur.

Kredi kartınızdan verdiğiniz takdirde ise herhangi bir bakiye olmasına gerek yoktur sadece kredi kartınızın ödeme yapması için kullanıma açık veya herhangi bir gecikmesi olmaması gerekmektedir. Ayrıca bankaların çoğu otomatik ödeme talimatlarınıza istinaden puan kampanyası düzenleyerek de teşvik sağlamaktadır.

Otomatik Ödeme Talimatlarından Ücret Tahsil Edilir Mi?

Otomatik ödeme talimatınızı hesabınızdan verdiğiniz takdirde işlem ücreti alınmamaktadır. Ancak kredi kartınızdan verirseniz fatura tutarına göre işlem ücreti tahsil edilecektir.

Bir önceki yazımız olan Bankacı Olmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım? başlıklı makalemizde bankacı olmak için aranan şartlar, hangi bölüm mezunları bankacı olabilir ve nasıl bankacı olunur hakkında bilgiler verilmektedir.