Ön ödemeli kartlar para yüklenebilen tek seferlik ya da doldur kullan özelliği olan kartlardır. Bu kartlar fatura ödeme işlemlerinde, sanal alışverişlerde, mağazalarda kullanılabilir. Bu kartların banka kartları ya da kredi kartlarından ayrılan özelliği üzerinde kişinin adının ya da her hangi başka bir bilgisinin yer almıyor oluşudur. Ön ödemeli kartlar satın alındığı zaman alınan kurumdan kişiye genellikle 19 haneli bir kart kodu verilerek bu kod ile alışveriş yapması sağlanır.

Ön Ödemeli Kartlar Nasıl Kullanılır

Ön ödemeli kart kullanıma başlanmadan önce hangi tip kartın kullanılacağına karar verilmesi gerekir. Doldur kullan kart ile tek seferlik kullanım sağlayan ön ödemeli kartlar içerisinden seçim yapıldıktan sonra ön ödemeli kart satışı yapan kurumların sitesinden kartın satın alım işlemi gerçekleştirilmelidir. Ön ödemeli kartların üzerinde kişinin bilgileri yer almadığından ötürü bur kartlar yakın arkadaş ya da akrabalara hediye olarak da kullanım alanı içerisinde yer alır.

Ön Ödemeli Kartlar Nelerdir

Sanal ortam üstünden gerçekleşen alışverişlerde, bununla beraber yurtdışı alışverişlerinde kullanımı tercih edilen ön ödemeli kartlar Paysafecard, Bitcoin kartları, Ecopayz ve Mastercard-Visa kartları olarak bilinir. Bu kartlar satışı gerçekleştirilen sitelerden alınırken güvenlik konusuna dikkat edilmesi amacı ile kurumun resmi sitesi olmasına dikkat edilmelidir. Ön ödemeli kartların satışı sadece ismi verilen sitelerin Türkiye kurumları tarafınca satılmakta her hangi bir sosyal medya aracı üzerinden satışı gerçekleşmemektedir.

Ön Ödemeli Kart Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kartların her hangi bir yerde kullanımı güvenlik konusu ile alakalı olarak bir sorun teşkil etmez iken satış sitesi üzerinden açılan üyeliğin bilgilerinin de doğru girilmesi oldukça önemlidir. Kartın satın alım işleminin ardından somut bir kart elde edilemeyeceğinden dolayı kartın üzerinde yazan numaranın ve güvenlik kodunun üçüncü bir şahıs ile paylaşılmamasına dikkat edilmelidir. Ön ödemeli kartlar kontörlü telefonlar gibi çalıştığından ötürü sadece kişiye özel kalması gerekir. Kart kullanımı sırasında sanal ortam tercih ediliyor ise kartın üzerinde yazan bilgiler haricinde kişisel bilgi isteyen platformlardan uzak durulması tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Kötü Olanlara Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde ipotekle kredi veren bankalar, kefille kredi veren bankalar ve kredi notum düşük kredi çıkar mı hakkında bilgiler verilmektedir.