Ölüm insanın hesap etmediği anda gelmektedir. Devlet, ansızın gelen ölümden sonra vatandaşının geride kalan bakmakla yükümlü olduğu kişileri mağdur etmemek için tedbirler almıştır. Ölüm aylığı, Sosyal Güvenlik Kurumundan sigortalı olarak çalışan işçi, memur gibi vatandaşların emekli olman önce vefat etmesi halinde çocuklarına ve eşine verilen emekli maaşıdır. Ölen her kişinin ardından ailesine maaş bağlanmamaktadır. Kanuna göre ölüm aylığının bağlanabilmesi için vefat eden kişinin ölüm tarihinde en az 5 yıllık sigorta priminin ödenmiş olması şartı aranmaktadır. Bu da her türlü borçlanma hariç tutulduğunda en az 900 gün veya borçlanma dahil edildiğinde en az 1800 gün demek olur.

Kimler Ölüm Aylığı Alabilir?

Emekli olmadan vefat eden sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişilere maaş bağlanır. Bu kişiler;

  • Eşi
  • Çocukları
  • Anne ve babasıdır.

Bu kişilerin maaştan ne kadar pay alacağı ise ölüm aylığı ve ödeneğiyle alakalı mevzuatlarda yer almaktadır. Buna göre kişinin yalnızca eşi varsa yüzde 75, sadece olmasına rağmen eşi emeklilik sandığından kendi aylığını alıyor veya devlet memuru olarak çalıyor ise o zaman paylaşım yüzde 50 olmaktadır. Eş ve bir yetimin olması durumunda eş yüzde 60, çocuk yüzde 30 alacaktır. Eş ve iki çocuk olduğunda ise durum eş yüzde 50, her bir çocuk için yüzde 25 pay olacaktır. Eş ile birlikte 3 çocuk olması durumunda eş yüzde 50 her bir çocuk yüzde 25 pay alacaktır. Üç çocuk ve üzerinde tutarın yüzde yüzü geçmemesi için tutar paylaştırılır. Sadece tek çocuk yüzde 50, iki çocuğun her biri yüzde 40, üç ve üzeri ise yüzde yüzü tamamlayacak şekilde bölüştürülür.

Memurların Ölüm Aylığı

Devlet memurluğu vazifesini yerine getirirken emekli olmadan vefat eden kişinin eşine ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanmaktadır.Kanunlara göre memur eşinin dul olduğu sürece başka şart aranmadan ölüm aylığı alabileceği bilgisini vermektedir. Fakat eşin alacağı maaşın oranın çocuğun olup olmamasına ve sayısına göre değişmektedir. Dul eşe maaş bağlanması için zorunlu olan hizmet süresi 10 yıldan yeni düzenleme getirilen 5510 sayılı kanuna göre 5 yıla indirilmiştir. Annesi veya babasının hizmet süresi 10 yıldan fazla olan kız ve erkek çocuklar 18 yaşına kadar ölüm aylığı alabilmektedir. Ortaöğretimde eğitim görenler 20, üniversitede okuyanlar 25 yaşına kadar alabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Kredi Kartımdan Bilgim Dışında Harcama Yapılmış Ne Yapabilirim? başlıklı makalemizde kredi kartım kopyalanmış ve kredi kartımdan para çekilmiş hakkında bilgiler verilmektedir.