Bankalardan kredi çektikten sonra borçlar devam ederken vefat eden birisi hakkında uygulanan çeşitli yasal prosedürler vardır. Bankalar bu konuda yasal yollardan her şekilde borcu tahsil etmek ister. Buradaki temel nokta, kişilerin hayat sigortası olup olmadığıdır. Eğer kişinin bir hayat sigortası varsa, yasal olarak borçları sigorta kurumu öder. Ancak hayat sigortası olmayan kişilerin borcu yasal olarak mirasçılarına geçer. Yani ölen kişinin çocukları ya da eşi bu borcu üstlenmek durumundadır.

Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Bankalar, konut kredisi gibi uzun vadeli kredi türlerinde kişilerden hayat sigortası şartı isteyebilir. Özellikle kredi başvurusunu yapan kişinin yaşı fazlaysa, bankalar hayat sigortası şartı koyabilir. Hayat sigortası olan bir kişinin tüm borçları, vefat durumunda sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu açıdan hayat sigortasının olduğu durumlarda bankaların borcu geri alamama tehditi ortadan kalkacaktır. Bu kredi türü genel olarak konut ve taşıt kredilerinde yaptırılsa da, tüm kredi türlerinde uygulanabilir.

Hayat Sigortası Yoksa Ölen Kişinin Borcu Ne Olur?

Bankaya borcu devam ederken vefat eden kişilerin hayat sigortası yoksa, bu durumda borç yasal varislere geçer. Kişilerin mirasları konusunda yapılan dağıtımlar, aynı şekilde borçlar için de geçerlidir. Ölen kişinin toplam borcu, mirasçılar arasında belirli bir oranda dağıtılır. Ancak mirasçıların yasal olarak bu borcu üstlenmeme durumu da vardır. Bu durumda mahkemeye başvurarak redd-i miras davası açmaları gerekiyor. Bu durumda ölen kişinin borçları dahil olmak üzere hiçbir mirastan yararlanma hakkınız olmayacaktır.

Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Geçersiz Olur?

Yasal olarak hayat sigortasının uygulamadan kalkacağı belirli durumlar vardır. Hayat sigortası yaptıran bir kişi, devam eden tüm hastalıklarını sigorta şirketine belirtmek durumundadır. Sebebini gizlediğiniz bir hastalık dolayısıyla vefat etmeniz durumunda hayat sigortası kredinin tutarını karşılamayacaktır. Örneğin; uzun yıllardan bu yana kanser tedavisi gören bir kişi, hastalığını sigorta şirketine bildirmeden kredi çekerse; vefat durumunda hayat sigortası borcu karşılamaz. Çünkü sigorta şirketleri kısa vadede yüksek ölüm riski taşıyan kişiler için hayat sigortası yaptırmayı uygun görmeyebilir.

Bir önceki yazımız olan Ölen Emeklinin Kredi Borcu Ödemesi başlıklı makalemizde ölen emeklinin kredi borcu ne olur, ölen kişinin kredi borcu ve ölen kişinin kredi borcu ne olur hakkında bilgiler verilmektedir.