Ölüm, dünyada yaşayan her canlının başına gelecek bir olaydır. Peki ölmeden önce, kredi kartı borcu veya kredi borcu olsaydı ne olurdu. Ölmeden önce kredi borcu, kartı kullanırken önemli olan hayat sigortası yaptırılmasıdır. Ama Uzun vadeli olan kredilerde genellikle kullanılır. Eğer kişinin hayat sigortası var ise, kullanmış olduğu kredinin öldükten sonra hayat sigortası tarafından karşılanır. Hayat sigortası yaptırmamış ise, borç mirasçılarına kalmak zorunda kalır. Mirasçılardan da borcu ödeyemeyecek durumda ise son olarak kefil kalır. Kefil de ödemeyecek durumda ise, borç batık borç olarak kalır. Bu şekilde birbirlerine devir olur.

Hayat Sigortasının Yaptırılmış Olduğu Durumda Neler Olur?

Hayat sigortası yaptırmak, zorunlu değildir. Fakat bankalar kişiye hayat sigortasını tavsiye eder. Sigortaların hangisine yaptırılmak konusunda fark etmez. Taşıt, ihtiyaç, konut gibi kredilere yapılabilir. Sigortayı yaptırmak, doğru bir tercih olacaktır. Çünkü kişinin vefatı durumunda, hayat sigortası olduğu durumda geriye kalmış olan borcu, sigorta tarafından karşılanır.

Bu tür durumlarda eğer intihar gibi şüpheli olan ölümlerde, sigortanın kuralları gereği bazen ödeme yapmayabilir. Ölmüş olan kişinin otopsisini isteyebilir. Eğer devam etmekte olan bir hastalık var ise, poliçenizde belirmemiş iseniz ve o hastalıktan hayatınızı kaybederseniz, sigorta bunu anladığı durumda ödeme yapmayabilir.

Hayat Sigortasının Olmaması Durumunda Neler Olur?

Hayat sigortasını yaptırmamış olanlar ve kişinin ölmesi durumda devam etmekte olan borcu yasal olarak mirasçılarına kalır. Bu durumda onlara borç miras olarak kalır. Varisler bu borcu ödememek istemesi durumunda reddetme hakları bulunur ve borcu ödemek zorunda kalmazlar. Eğer ölmüş olan kişi kefil birini göstermiş ve hayat sigortası yok ise borç kefilden sorumlu tutulur. Kredi veya kartını kullanırken, önemli gözükmeyen hayat sigortasını aslında yaptırmak önemlidir. Banka miras veya mirasçılarından borcu alamaz ise, bu kredi batık kredi olarak değerlendirilir.

Kredi Kartı Borcu Ne Olur?  

Borç kimseden tahsil edilemiyor, yani mirasçılardan, kefilden, mirasçıdan borç batık borç olarak kalır. Mirasçılar borcu reddetmeleri durumunda, yine de reddi kabul edilir. Borçtan sorumlu tutulamazlar.

yildiztakipci.com

Bir önceki yazımız olan Mortgage ile Ev Sahibi Olmanızın Sağladığı Avantajlar başlıklı makalemizde morgıç nedir, Mortgage ile ev sahibi olma ve Mortgage ile nasıl ev alınır hakkında bilgiler verilmektedir.