Emekli maaşı alan kişilerin vefat etmesi durmunda kişinin emekli maaşı eşi, çocukları veya anne ve babasına bağlanabiliyor. Ölen kişinin emekli maaşının yakınlarına bağlanması için bazı şartların uygun olması gerekir. Tüm bu şartlar, ölüm aylığı başvurusu ve müracat için gerekli belgeler nelerdir hepsini yazımızda bulabilirsiniz.

Ölüm Aylığı Hak Kazanma Şartları Nelerdir?

Vefat eden kişinin emekli maaşından yakınlarının faydalanabilmesi için minimum 1800 günlük sigorta pirimimin bildirilmiş olması gerekir. Borçlanma koşuluyla emekli olanlarda ise bu süre dışında en az 5 yıllık sigortalı olması ve 900 ggünlük primin SGK’ya bildirilmiş olması gerekiyor. Bu şartların uygun olması durumunda ölen kişinin emekli maaşı eşi, çocukları, anne ve babasına bağlanabiliyor.

Ölen Kişinin Emekli Maaşı Eşine Nasıl Bağlanır?

Ölüm halinde kişinin emekli maaşının eşine bağlanabilmesi için ilk şart eşin yasal evlilik bağı olması zorunludur. Ölen kişinin çocuğu olmaması durumunda eşin yararlanacağı tutar emekli maaşının yüzde 75 oranındadır. Vefat eden kişinin çocukları olması veya eşin kendi aylığı olması durumunda yüzde 50 oranında emekli aylığından yararlanabilir.

Hayatını Kaybeden Kişinin Emekli Maaşı Çocuklarına Nasıl Bağlanır?

Ölen emeklinin aylığı çocuklarına bağlanırken bazı şartlar aranır. Genel şartlar incelendiğinde hak sahibi çocukların 18 yaşını doldurmamış olması gerekir. Ayrıca çocukların lise öğrenimi görmesi durumunda yaş sınırı 20 iken, yükseköğrenim gören ve 25 yaşını doldurmamış hak sahibi çocuklar hayatını kaybeden kişinin emekli maaşından hak sahibi olabilir.

Erkek Çocuklarına Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

Yükseköğrenim gören çocuklar evli olsun veya olmasın 25 yaşına kadar ölüm aylığından yararlanabilir. Ortaöğrenim gören çocuklar 20 yaşına kadar ve herhangi bir kurumda öğrenim görmeyen erkek çocuklar 18 yaşını doldurana kadar ölüm aylığına hak kazanır. Vefat eden kişinin erkek çocuğu sigortalı gelir kazanmaya başlağı andan itibaren ölüm aylığı hakkından yararlanamaz.

Kız Çocuklarına Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

Vefat eden emeklilnin çalışmayan kız çocukları evli olmamaları durumunda öğrenim görüp görmemelerine bakılmaksızın emekli ölüm aylığından yararlanmaya hak kazanır. Boşanmıx veya dul kalmış olan kız çocukları ölüm aylığından yararlanmaya hak kazanır.

Anne veya Babaya Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları

Emekli kişinin vefatı sonrasında anne ve babası 65 yaş üstünde ise ölüm aylığından herhangi bir şart gözetmeksizin yararlanabiliyor. Ancak bu yaş sınırının altında ise ölüm aylığından yararlanabilmeleri için aylık net gelirleri asgari ücretin altında olması gerekir. Bu şart yerine geldiğinde ölen kişinin emekli maaşı eş ve çocuklara bağlanan maaşın dışında belli bir oranda anne ve babaya bağlanabiliyor.

Ölüm Aylığı Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Başvurular SSK ve Bağkur kapsamına göre değişkenlik gösterir. SSK emeklileri ölüm maaşı bağlanması için başvurular Sosyal Güvenlik İl-Merkez Müdürlüğüne ve ardından Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yazılı talep iletilmesi gerekir.

Bağkur kapsamında ölüm aylığı başvuruları ise ölen kişinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik İl-Merkez Müdürlüklerine müracaat edilmelidir.

Ölen kişinin emekli maaşına başvurular e-devlet üzerinden de yapılabiliyor.

grup porno izle

mcafee antivirüs plus satın al

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Başvurum Neden Onaylanmıyor? başlıklı makalemizde Kredi Kartı alamıyorum, Kredi Kartı başvurumun onaylanmaması ve Kredi Kartı başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.