Kredi alırken bankalar tarafından masraf adı altında birçok kesinti yapılırken, müşteri adına yapılan tek ve önemli kesinti hayat sigortasıdır. Çünkü istenilmeyen ama ne zaman yaşanacağı bilinmeyen ölüm durumunda, aileyi koruma altına almaktadır.

Bankalar genel anlamda 70 yaş üzeri kişilere kredi vermek istemezler, veren bankalarda uzun süreli vade yapmak istemez. Böyle kişiler için vefat etme riski yüksek olduğu için sigorta şirketleri de hayat sigortası yaparak, risk almak istemiyor.

Ölen Emeklinin İhtiyaç Kredi Borcu Ne Olur?

Emekli az ya da çok yüksek limitli kredi çekmiş olursa olsun ve kalan kredi taksiti ne kadar olursa olsun, vefatı durumda kredisi sigorta firması tarafından ödenir. Hayat sigortası çekilen bütün limit üzerinden yapıldığı için, kısa süreli düzenli bir ödeme dahi yapmış olsa, yine de sigorta şirketi tarafından kişinin tüm borcu ödenir.

Ölen Emeklinin Konut Kredi Borcu Ne olur?

Emeklinin vefat etmesi durumunda herhangi bir konut kredisi varsa, varislerin üzüntüsünün yanına bir de kredi borcu stresi ekleniyor. Vefat eden kişi krediyi kullanırken hayat sigortası yaptırdığı için varislerin, borca yönelik bir stres yaşamasına gerek yoktur. Çünkü sigorta şirketi çekilen meblağ üzerinden, tüm borcu ödemeyi de kabul etmiş bulunmaktadır. Örneğin; emekli 120 ay vadeli konut kredisinin 48 ayını ödedikten sonra vefat ettiği durumda, tüm kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenir.

Çekilen kredinin türü ne olursa olsun kişinin ölümü üzerine tüm borç, sigorta yapılan firma tarafından ödenir.

Ölen Emeklinin Ödediği Kredi Tutarını Geri Alma

Hayat sigortası, tüm çekilen borç tutarı üzerinden yapıldığı için, kişinin ölümü durumunda şirket tarafından tüm borç ödenir. Varisler, vefat eden kişinin ödediği kredi tutarını sigorta şirketinden talep hakkına sahiptir. Bunun için varisler tarafından dilekçe ile sigorta şirketine başvuru yapılmalıdır. Eğer olumsuz cevap alınırsa, sigorta şirketi hakkında dava açılarak; ödenen kredi tutarı tahsil edilir. Hayat sigortası tarafından kredi borcunun karşılanmaması ihtimali, ancak kişinin kendi isteğiyle intihar sonucu ölmesidir. Eğer ölen kişi hayat sigortası yaptırmamışsa borç tümüyle varislerine kalır. Ancak bu borçtan kurtulmak için mirası reddetmeleri gerekir.

Bir önceki yazımız olan Vakıfbank 2019 Personel Alımı başlıklı makalemizde vakıfbank iş başvuru, vakıfbank personel alımı 2019 ve vakıfbanka nasıl girebilirim hakkında bilgiler verilmektedir.