Öğrenciye kredi kartı veren bankaların sayısı oldukça fazladır ve artmaktadır. Bunun gerekçesi olarak da üniversite öğrencilerinin potansiyel taşıyan müşteriler olarak görülmesi denebilir. Aynı zamanda öğrencinin ailesi ve yine öğrencinin aldığı burs kefil gözü ile görüldüğü için öğrenciye kredi kartı vermek bankalara mantıklı gelir

Öğrenciler Neden Kredi Kartı Alır?

Her üniversite öğrencisinin nakite ihtiyacı olmaktadır. Bu sebeple ihtiyaç duyduklarında kullanabilecekleri ve daha sonra parça parça ödeyebilecekleri bir kredi kartına gereksinim duymaktadırlar. Öğrenciler taksitli nakit avans denilen bölümü bunun için sıklıkla kullanmaktadır. Durumun böyle olması sebebiyle bankalar öğrencilere kredi kartı vermekte ısrarcı olduğu kadar öğrenciler de kredi kartı almakta bir o kadar ısrarcı davranıyor ve kredi kartını alıp nakit avansa çeviriyor. Bir çok banka öğrencilere kredi kartı veriyor. Fakat hangisinin daha iyi olduğunu incelemek gerekmektedir.

1-İş Bankası İşte Üniversiteli Kredi Kartı

İş bankasının İşte üniversiteli adlı üniversite öğrencilerinin kullanımına açtığı kredi kartıdır. Bu karttan 18 yaş üstü olanlar ve lisans üstü eğitim gören vatandaşlar da yararlanabilir. Bu kartta dikkat edilmesi gereken bir kaç şey vardır. Bunlar aidatsız işte üniversiteli, temaslı vısa, temassız vısadır. Temassız vısanın senelik 20 , temaslı vısanın senelik 25 Türk lirası ödemesi vardır. Bizim ilgilendiğimiz ise aidatsız işte üniversitelidir. Aidatsız işte üniversitelinin senelik bir kesintisi yoktur. Bu kart için sunulan limit 300 Türk lirasıdır fakat ödemelerinizi geciktirmeden yaptığınız takdirde limit yükseltilebilir.

2-Akbank Axess Eksi26 Kredi Kartı

Akbank bu kartı 18-26 yaşlarındaki gençlerin kullanımı için açmıştır. Bu kart ile yapılan alışverişlerde 50 Türk lirası ve üzeri faiz ödemeden 3 taksitle ödeme olanağı vardır. Bu kart için ilk yıl herhangi bir aidat ödenmemektedir fakat ikinci yıl yıllık 20 Türk lirası aidat ödenir. Bu kartın limiti 500 Türk lirasıdır.

3- Ziraat Bankası Genç Bankkart Kredi Kartı

Kredi ve yurtlar kurumundan burs ve kredi alan üniversiteli öğrencilerin kullanımına açılan kredi kartıdır. Bu kredi kartı 5 yıl sürecince aidat almaz. Ziraat bankası harçlık avans adında 300 Türk liralık faizsiz bir imkan sunmaktadır. Bunun yanında lisans öğrencilerine 500 liralık bir kredi limiti açmıştır. Yüksek lisans öğrencilerine 800 doktora öğrencilerine ise 950 lira limit açmıştır.

4-TEB Bankası Üniversiteb Kredi Kartı

Bu kart ile hafta içi yaptığınız 50 Türk liralık alışverişte hafta sonu sinemada %50 indirim kazanıyorsunuz. Ücretsiz havale sistemi mevcuttur. Yıllık 9 Türk lirası aidatı olup 500-1000 Türk lirası limit açmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Para Biriktirmenin Altın Kuralları başlıklı makalemizde nasıl birikim yapabilirim, nasıl para biriktirilir ve para biriktirmenin yolları hakkında bilgiler verilmektedir.