Çıkarılan yeni bir yasa ile birlikte belirli sayıda çalışana sahip olan kurum ve kuruluşlar, maaş ödemelerini personele elden değil, banka hesapları aracılığı ile yapmaktadır. Bu yöntem sayesinde yasalara aykırı, kaçak işçi çalıştırma ve belirlenen asgari ücret limitinin altında olan ücret ile işçi çalıştırma suçları engellemek ve bu sorunların önüne geçmek amaçlanmıştır.

Maaş Kartı Nedir?

İşveren tarafından, çalışacak olan işçi için ilgili bankadan açılan hesap ve bankamatik kartıdır.

Maaş Kartı İle Nasıl Alışveriş Yapılır? 

Sahip olduğunuz banka kartı ile alışveriş yapmanı kolay ve avantajlı bir yöntemdir. Maaş kartınızla alışveriş yapabilmeniz için gerekli olan ilk şart, hesabınızda bakiye (para) olmasıdır. Ancak hesabınızda bakiye (para) olmasa bile, “Artı Para” olarak adlandırılan tutar tanımlı ise, yine maaş kartınız ile alışveriş yapmanız mümkün olacaktır. Tahsilat sırasında ilgili bankanın pos cihazına kullanmış olduğunuz maaş kartınızın şifresini tuşlayıp, onay tuşuna basmanız halinde işleminiz tamamlanmış olur.

Maaş Kartına Para Yatırma

Bütün bunların yanı sıra, aktif maaş kartınıza para yatırmanız da mümkün. Bu işlem için izlemeniz gereken adımlar şöyledir;

  1. İlk adım olarak BTM (Para yatırma özelliği olan) bir bankamatik bulup akabinde maaş katınızı kart giriş haznesine yerleştirin.
  2. İkinci aşama olarak da banka kartınızın şifresini dikkatli bir şekilde tuşlayıp, ardından giriş seçeneğini tuşlayın.
  3. Önünüze çıkan ekranda mevcut olan seçenekler sizi yönlendirecektir. Hesaba para yatır butonunu tıkladıktan sonra “Kendi Hesabıma” seçeneğini seçip, yatırmak istediğiniz tutarı dikkatli bir şekilde cihazın para yatırma haznesine yerleştirin ve onay yazısı gelene kadar bekleyin.
  4. Cihaz tarafından verilen bilgide yatırmış olduğunuz tutarın doğru olup olmadığı bilgisini kontrol edin.

5.Son işlem olarak da onay tuşuna basıp “Maaş Kartı” nızı cihazdan alın. Bu adımdan sonra maaş hesabınıza para yatırma işleminiz başarıyla gerçekleşmiş olur. Kartınızı yerleştirdiğiniz haznenin üst kısmında yer alan bölümden işlem fişini alın.

Bu yazıda “Maaş Kartı İle Alışveriş” ve “Maaş Kartına Para Yatırma” konuları hakkında bilgi verilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Borsa Nasıl Oynanır? başlıklı makalemizde borsa, borsa nasıl oynanır ve borsada hisse alma hakkında bilgiler verilmektedir.