Litecoin Nedir?

Bitcoin’in piyasaya girişi ve sükse yapmasından sonra, çeşitli altcoinler türemiştir. Bitcoin’den esinlenerek açık kaynak kodlu geliştirilen ilk altcoin, Litecoin olmuştur. 2011 yılında kimliği belirsiz kişilerce Bitcoin’in açık kaynak kodlu yazılımı geliştirilerek oluşturulmuş ve Bitcoin’den daha gelişmiş olduğunu iddia eden Litecoin ilk alternatif coin olarak piyasaya girmiştir. Litecoin nedir, dünya üzerinde kişiden kişiye hemen hemen sıfır maliyetle para transferi gerçekleştirmeyi sağlayan P2P kripto para birimidir. Litecoin, kullandığı algoritma ile ağı koruyarak, kişilerin kendi paralarını kontrol etmelerini sağlar. Bu dijital para, diğer altcoinlere göre gelişmiş depolama imkânına ve hızlı işlem onay sürelerine sahiptir.

Litecoin ile Bitcoin Arasındaki Farklar

Litecoin, Bitcoin açık kaynak kodlu yazılımından esinlenerek geliştirilmiş bir dijital paradır. Ancak, farklı bir algoritmik yapıya sahip olduğu için, kişisel bilgisayarlar ile madencilik yapabilme olanağı sağlamaktadır. Ayrıca, işlemler 2,5 dakika gibi kısa bir sürede onaylanmaktadır. Bitcoin’de üretilebilecek maksimum coin miktarı 21 milyon iken, Litecoin’de 84 milyon adettir.

Litecoin Blockchain’i

Litecoin, Bitcoin’e göre daha yüksek işlem hacmine sahip olduğu için ağda daha sık blok oluşturabilmektedir. Bu da gelecekte daha fazla işlemi destekleyeceği anlamına gelmektedir. Bunun sonucu olarak ticari işletmeler daha hızlı onay alma imkânına sahip olacak ve daha hızlı onay süreleri elde edeceklerdir.

Litecoin Cüzdan Ekstra Şifreleme

Oluşturulan cüzdanların şifreleri, işlemleri ve hesapları güvence altına alır ve hesap bakiyesini görmeyi sağlar. Litecoin’leri kullanmadan önce şifrenin girilmesi gerekir. Bu şifre, hem cüzdanı hem de coinleri virüslere ve hırsızlara karşı korur ve hızlı yapılan işlemlerde hatayı engeller.

Litecoin’de Madencilik Ödülü

Litecoin üreten madenciler her blok için 25 Litecoin ile ödüllendirilir. Bu ödül yaklaşık 840 bin blokta yani her dört yılda bir yarıya düşer. Toplamda 84 milyon coin üretmek üzere tasarlanmış bir yapıya sahiptir.

Litecoin ve Dolar

İlk çıktığı zaman ilgi gören ve değeri çok hızlı bir şekilde artan Litecoin, Mart 2017’de değeri 4,10 Dolar seviyesindeyken şu anki değeri (Aralık 2017) 251 Dolar seviyesindedir. Litecoin ilk altcoin olduğu için yatırımcılar tarafından popülerliğini korumakta ve dolar karşısındaki değeri sürekli kazanç sağlamaktadır.

 

mardin escort

Bir önceki yazımız olan Etherium Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde Etherium, Etherium kripto para birimi ve Etherium madenciliği hakkında bilgiler verilmektedir.