Kuryenet Türkiye’de 460 tane acente ve 3000 civarında personel ile müşterilerine dağıtım hizmetleri veren %100 Türk sermayeye sahip bir posta işletmesidir. Türkiye’de posta gönderilerinde barkod kullanan ilk firmadır. Bu sayede anında takip, raporlama sistemleri ile gönderimlerin teslim alınma anından gönderilen yere ulaştırılıncaya dek, her hareketini müşterilere aktarabilmiştir.

Kuryenet’e Nasıl Ulaşılır?

Kuryenet, müşteri ve alıcı kişilerle haberleşmesini, çağrı merkezleri ve internet üzerinden mail yoluyla ya da Kuryenet’in resmi internet sayfasında bulunan iletişim bölümünden yürütmektedir.

Kuryenet çağrı merkezi telefon numaraları, 0850 222 93 93 ve 0212 444 93 93 olmak üzere iki adettir. Bu çağrı merkezi telefonları üzerinden müşteriler, gönderileri hakkındaki tüm sorulara, gönderim yaparken Kuryenet’in vermiş olduğu barkod numarasını müşteri hizmetleri temsilcilerine bildirerek ayrıntılı bilgi alabilirler. Gönderi sorgulamaları dışında her türlü şikayet, öneri ve istekler de yine aynı numaralardan çağrı merkezi temsilcilerine aktarılabilmektedir. Çağrı merkezi yetkilileri, belirlenmiş mesai saatleri içerisinde, gerek telefonla gerekse internet üzerinden kendilerine ulaştırılan her türlü sorun ve şikayete çözüm üreteceklerdir.

Kuryenet Teslimat Kuralları Nelerdir?

Kuryenet teslimatta bazı kurallar belirlemiştir. Bunlar; gönderiler yalnızca belirli kişilere kimlik bilgisi ve imza karşılığında teslim edilmektedir. Gönderi adresinde de yine aynı şekilde herhangi bir kişiye kimlik bilgisi ve imza karşılığında teslim edilmektedir. Tüm gönderilerde alıcılara teslimatı esnasında doldurulan teslimat detayı bilgileri 10 yıl saklanmaktadır. Teslimat anında, teslim alanın adı ve soyadı kimlik türü, kimlik numarası (TCKN, ehliyet, pasaport içerisinden herhangi biri olabilir.),alıcının imzası yer almaktadır.

Kuryenet’te Hasar Tazmini Nasıl İşler?

Kuryenet tarafından alınan tüm güvenlik önlemlerine karşın, ortaya çıkacak olan tüm riskler Kuryenet güvencesi altındadır ve dolayısı ile oluşabilecek hasarın tamamı Kuryenet tarafından karşılanmaktadır. Hasar tazminlerinde sırasıyla; hasar talebinin yazılı olarak alınması, ön inceleme süreci, ek belgelerin temini, inceleme süreci, onay veya red, belirlenmis hasarın tazmin edilmesi şeklinde işlemektedir.

Fiziki Güvenlik

Kuryenet, gönderileri fiziki olarak güvenli muhafaza edilir. Tüm operasyon merkezi ve acenteler kamera sistemleri ile 7/24 izlenmektedir. Tüm gönderiler, özel olarak üretilmiş limitli plastik kutularda teslim edilmektedir

Bir önceki yazımız olan Maaş Kartı İle Alışveriş Yapılır Mı? başlıklı makalemizde hesap kartı ile alışveriş yapma ve maaş kartı ile alışveriş yapma hakkında bilgiler verilmektedir.