Kalan anapara hesaplama ile taşıt, konut, ihtiyaç kredileri için ne kadar bir anapara ödemesi yapılacağı hesaplanıyor. Anapara tutarına ek olarak erken ödeme cezası da hesaplanıyor ve kredi tamamen kapatılması durumunda ödenecek olan toplam erken kapama tutarı da otomatik olarak hesaplanıyor.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Hesaplama

Erken ödeme cezası hesaplama ile konut finansman sözleşme yönetmeliği içinde uygulanacak olan erken ödeme tutarı kalan vadesi üzerinden otuz altı ayı aşmayan krediler de yüzde biri kalan vade otuz altı ayı aşan krediler de ise yüzde iki oranını geçmiyor. Bu tanımda anlaşılacağı üzere konut kredi işlemi için erken ödeme cezası ödeme yapılan tutara ve kalan kredi vadesi üzerinden hesaplanıyor. Ayrıca mevcut kredi için ödeme planı tekrar oluşturulmak isteniyor ise kredi ödeme planı hazırlanması gerekiyor.

Kalan Anapara Hesaplaması

Hesaplama sadece sabit taksit yani her ay aynı tutar ödemesi ile kredi üzerinden kalan ana para tutarı hesaplamakta kullanılıyor. Eğer değişken taksit içeren bir kredi kullanıldı ise ödeme planı üzerinden kendi kalan ana parası hesaplama ya da kredi kullanma işlemi yapılan banka üzerinden hesaplama işlemi yapılabiliyor. Dosya masrafı veya sigorta ödemesi aylık kredi taksiti içerisine dahil edilmiş ise bu tutar ayrıca hesaplanarak ödenecek tutara ekleme yapılması gerekiyor.

Konut kredisi harici diğer kredi türünde kredi erken kapama cezası bulunmaması nedeni ile ödenecek erken ödeme cezası alanı sıfır çıkıyor. Krediler de erken kapama yapılması durumunda ise en son ödeme yapılan kredi taksiti sonrasında gecen günlerin faizi alınıyor. Kişi her ayın 10’unda kredi ödemesi yapması durumunda ayın 20’si olduğunda krediyi kapatmak istemesi durumunda ödenecek olan tutar üzerinde 10 günlük faiz ödeme zorunluluğu da oluyor.

Kalan Anapara Hesaplama Aracı

Kredi tipi ticari nitelik ile kredi mevzuatı bireysel krediden farklı olduğu için hesaplama olarak yapılmıyor. Dosya masrafı veya sigorta ödemesi gibi aylık kredi taksitleri içine dahil edilmediği gibi bu tutar ayrıca hesaplanmaz ve ödenecek tutara da ekleme yapılması gerekmiyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bankaya Ev Kredisi İçin Nasıl Başvuru Yapılmalı? başlıklı makalemizde en uygun konut kredisi veren bankalar 2018, ev kredisi 2018 ve konut kredisi 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.